poniedziałek, 31 lipiec 2017 12:06

Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych

Napisał
Polacy chcą powrotu emigrantów zarobkowych fot. sxc.hu

Coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników sprawiają, że pracodawcy muszą szukać ich poza granicami kraju.

Jak pokazują badania Work Service aż 3/4 Polaków najchętniej przyciągnęłoby na rynek pracy swoich rodaków będących na emigracji. 1/3 uważa, że należy zatrudniać osoby ze Wschodu, a 3 na 10 badanych twierdzi, że Polska powinna zachęcić do przyjazdu obywateli innych krajów Unii Europejskiej. To pokazuje, że nasi rodacy są coraz bardziej świadomi niedoborów na rynku pracy i widzą potrzebę sięgnięcia po osoby z zewnątrz.

W ostatnich kilku latach rynek pracy w Polsce diametralnie się zmienił i przeszedł rewolucyjną przemianę z sytuacji niedoborów ofert pracy do obecnych braków rąk do pracy. W świetle danych GUS, które pokazują, że już teraz blisko 120 tys. miejsc pracy jest nieobsadzonych, można się spodziewać dalszego pogłębiania się deficytów na rynku. To można odbić się nie tylko na pracodawcach, ale również na całej gospodarce, której grozi widmo braku możliwości dalszego rozwoju. Dlatego istotnym wyzwaniem, z jakim musimy się zmierzyć, jest pozyskanie dodatkowych osób, które zasilą rynek. Jak pokazują badania Work Service 73% Polaków ratunku upatruje w rodakach przebywających obecnie na emigracji.

Dziś polski rynek pracy w sposób doraźny ratują przede wszystkim Ukraińcy. W opinii 32% Polaków to właśnie pracowników ze Wschodu należy przyciągać do naszego kraju. I jest to rozwiązanie niezbędne dla wielu firm do wypełniania bieżących potrzeb rekrutacyjnych. Potwierdzają to dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, z których wynika, że przez pierwszych 5 miesięcy tego roku zarejestrowano niemal 735 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia Ukraińców, a więc zapotrzebowanie po stronie pracodawców było o połowę większe niż przed rokiem. Jednak długoterminowo należy rozważyć również inne kierunki imigracji. Polska może zachęcać do przyjazdu obywateli pozostałych państw Unii Europejskiej. Aż 30% Polaków uważa, że to dobre rozwiązanie.

- W Polsce możemy znaleźć miejsca pracy, które mogłyby być atrakcyjne szczególnie dla młodych ludzi, którzy w swoich krajach nie mają szansy na zatrudnienie. Z majowych danych Eurostatu wynika, że w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech występuje obecnie największe bezrobocie w całej Unii Europejskiej, odpowiednio 22,5%, 17,7% i 11,3%. Właśnie z tych kierunków moglibyśmy przyciągnąć kadry do dynamicznie rozwijającej się w naszym kraju branży BPO, która cały czas potrzebuje tysięcy nowych pracowników. W tym sektorze poszukiwani są kandydaci posługujący się przede wszystkim językiem angielskim, więc nie powinno być to problemem dla osób z południa Europy. Oni znaleźliby u nas pracę, my przynajmniej w jednym sektorze ograniczylibyśmy niedobory kadrowe – uważa Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz Work Service S.A.

Mimo, że w Polsce są obecni od lat to jednak nasi rodacy znacznie mniej chętnie widzieliby w naszym kraju pracowników z Azji. Tylko 14% osób jest zdania, że należy ich przyciągać na nasz rynek pracy. To jednak wynik lepszy niż w przypadku kandydatów z Bliskiego Wschodu (np. Syrii, Iraku i Turcji), których widziałoby u nas 8% badanych.

Dane zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service S.A. przez instytut badawczy Millward Brown S.A.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę