poniedziałek, 07 sierpień 2017 12:28

1 na 10 przedsiębiorców korzysta z faktoringu

Napisał
1 na 10 przedsiębiorców korzysta z faktoringu fot. sxc.hu

Rynek usług faktoringowych w Polsce w pierwszym półroczu tego roku zanotował 13,6 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Na rosnącą rolę faktoringu wskazuje „Barometr EFL” na II kwartał br. Wynika z niego, że z usług firm faktoringowych korzysta już co dziesiąty przedsiębiorca z sektora MŚP. - Zarówno wypracowane przez firmy faktoringowe wyniki jak i cykliczne badania „Barometru EFL” wskazują na rosnącą rolę faktoringu jako instrumentu finansowania zewnętrznego. Faktoring, obok kredytu bankowego, powoli staje się jedną z podstawowych form pozyskania środków finansowych w przedsiębiorstwach. Jest też zabezpieczeniem przed ryzykiem braku spłaty od odbiorców firmy i utratą płynności finansowej przez przedsiębiorców. Z badania wynika, że po faktoring najczęściej sięgają przedstawiciele firm przemysłowych i budowlanych. Najczęściej wybierają oni faktoring pełny (krajowy) – mówi Stanisław Atanasow prezes Eurofactor Polska SA. Jego firma wypracowała w I półroczu br. dynamikę – 104 proc. r/r .

Z „Barometru EFL” wynika, że w II kwartale 2017 roku z usług firm faktoringowych korzystało blisko 10 proc. (9,9 proc.) przedsiębiorców, podczas gdy w I kw. br. taką deklarację złożyło 7,3 proc., a w ostatnim kwartale roku ubiegłego 6,4 proc. Z badania wynika, że po faktoring najczęściej sięgają firmy średnie. W firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników nadal dominują środki własne (89,2 proc.), kredytem posiłkuje się 54 proc. przedsiębiorców, leasingiem niemal 72 proc., a po faktoring sięga aż 25,8 proc. firm. To pokazuje, że rynek usług faktoringowych ma duży potencjał i kolejne lata powinny być dalszym okresem dynamicznego rozwoju faktoringu w Polsce.

Zrzeszone w Polskim Związku Faktorów (PZL) firmy, w pierwszym półroczu 2017 r. sfinansowały blisko 4 mln faktur na łączną kwotę 83,6 mld zł. Z usług faktoringowych w tym okresie skorzystało 8,1 tys. klientów.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę