środa, 13 wrzesień 2017 12:01

Polska Agencja Inwestycji i Handlu na 27. Forum Ekonomicznym

Napisał
Polska Agencja Inwestycji i Handlu na 27. Forum Ekonomicznym fot. MP

W zakończonym XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju, największej konferencji Środkowo-Wschodniej Europy, uczestniczyło ponad 3000 gości z Europy, Azji oraz USA.

W trakcie sześciu sesji plenarnych, 180 paneli dyskusyjnych, wykładów, warsztatów i debat swoje poglądy wymieniali szefowie rządów i parlamentów, ministrowie i parlamentarzyści, prezesi największych spółek, eksperci, przedstawiciele świata nauki, kultury oraz mediów. Polską Agencję Inwestycji i Handlu reprezentowali w Krynicy-Zdroju: prezes, Tomasz Pisula oraz dyr. komunikacji i relacji zewnętrznych, Tomasz Korkosz.

- Jest apetyt polskich firm na rynki międzynarodowe  - mówił Pisula pierwszego dnia Forum w panelu „Ekspansja zagraniczna polskich firm. Co zrobić aby pomóc im w zdobywaniu nowych rynków?” - Chcemy pomóc polskim przedsiębiorcom odnaleźć się na rynkach pozaeuropejskich takich jak USA, Kanada, Chiny, Japonia, Meksyk czy Indie - dodał. Meble, części samochodowe i lotnicze, sprzęt medyczny to produkty którymi możemy pochwalić się na całym świecie - kontynuował Pisula.

PAIH otwiera Zagraniczne Biura Handlowe, których zadaniem jest wspieranie eksportu oraz inwestycji polskich przedsiębiorstw na wybranych rynkach zagranicznych, jak również przyciąganie inwestorów do Polski. Docelowo powstać ma 69 takich biur. Biura te wsparte kompleksową ofertą grupy PFR, umożliwiają przedsiębiorcom dotarcie na rynki, które charakteryzuje największy potencjał pod kątem możliwości eksportowych oraz inwestycyjnych dla danej grupy produktów. Pod skrzydłami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu działa już 10 Zagranicznych Biur Handlowych(ZBH)  - Do końca tego roku otwartych zostanie jeszcze kolejnych 15 m.in. w Dubaju, Tokio, Tel Awiwie, Dżakarcie, Seulu czy Los Angeles - mówił Prezes PAIH.

O doświadczeniach i wyzwaniach dyplomacji ekonomicznej rozmawiano podczas drugiego dnia Forum. Prezes Pisula podkreślił znaczenie Zagranicznych Oddziałów Agencji. W I półroczu Zagraniczne Biura Handlowe obsłużyły blisko 1000 zapytań - mówił Pisula. Najwięcej bo ponad 120 obsłużyło biur o w Szanghaju oraz Budapeszcie i Singapurze ( po 100 firm) - dodał. 

Kolejny panel został poświęcony branży motoryzacyjnej. Wartość eksportu polskich przedsiębiorców stanowiła ponad połowę PKB Polski w 2016r., a jedną z wiodących branż eksportowych była i nadal pozostaje  motoryzacja. Wyraźnie zmienia się jednak udział poszczególnych grup wyrobów w generowanie dodatniego salda obrotów handlowych - maleje znaczenie pojazdów na rzecz części i komponentów. Polskie firmy posiadają przewagi konkurencyjne w handlu elementami m.in. układu kierowniczego, układu chłodzenia czy też podwozia.

PAIH nawiązała współpracę z Polską Grupą Motoryzacyjną, zrzeszającą krajowych producentów części i komponentów motoryzacyjnych. W podpisanym porozumieniu, obie strony zadeklarowały podjęcie szeregu działań w Polsce oraz za granicą na rzecz promocji przedsiębiorstw z polskim kapitałem, reprezentujących segment automotive.  - Dzięki rozwijającej się sieci ZBH, Agencja zapewnia szybką drogę dotarcia z ofertą polskich przedsiębiorców do firm zagranicznych - przekonywał Pisula. 

Ostatniego dnia, podczas panelowej debaty „Rozwój amerykańskich inwestycji w Polsce: czy nastały trudne czasy?” rozmawiano o perspektywach dla amerykańskich inwestycji w naszym kraju. W marcu 2017 r. PAIH otworzyła swoją zagraniczną placówkę w San Francisco. - USA są  istotnym rynkiem dla polskich firm szczególnie tych z branży wysokich technologii - mówił prezes. PAIH współpracuje z agencjami wspierającymi inwestycje zagraniczne w wybranych stanach jak np. Metro Atlanta Chamber, Pittsburgh Regional Alliance, World Business Chicago. - Wspólnie z partnerami merytorycznymi organizujemy również szereg przedsięwzięć informacyjnych przybliżających warunki inwestycyjne polskim firmom na tym rynku - dodał Pisula.

Polska Agencji Inwestycji i Handlu pracuje obecnie nad 59 amerykańskimi projektami, dzięki którym jeśli wszystkie zostaną zrealizowane zatrudnienie będzie mogło znaleźć ponad 20 tysięcy osób. 

 „Strategia rozwoju przemysłu farmaceutycznego” to tytuł panelu zorganizowanego przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, w którym wziął udział dyr. Tomasz Korkosz.  Podczas panelu eksperci debatowali na temat rozwoju przemysłu farmaceutycznego w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”.  - Branża farmaceutyczna to  jedna z kluczowych branż dla rozwoju gospodarczego Polski - mówił Korkosz.  - Państwo stwarza narzędzia, które mają na celu zachęcanie do inwestowania w polskie branże, jak również mechanizmy, które mają promować Polskę na arenie międzynarodowej - mówił dalej Korkosz. - Wsłuchujemy się w głos przedsiębiorców zagranicznych i wypracowujemy wspólne kompromisy - dodał.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.  

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę