czwartek, 21 wrzesień 2017 12:06

Zatrudnienie wzrasta, ale wkrótce może dojść do ściany

Napisał
Zatrudnienie wzrasta, ale wkrótce może dojść do ściany fot. sxc.hu

Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,6% r/r. Natomiast wynagrodzenia w ciągu roku poprawiły się o 6,6% i wyniosły 4492,63 zł.

Zdaniem eksperta Work Service wkrótce wzrost zatrudnienia wyhamuje ze względu na rosnące problemy rekrutacyjne firm. Jednocześnie pod wpływem utrzymującej się silnej presji płacowej pracodawcy zaczynają mocniej podnosić wynagrodzenia, a to przekłada się na wyższe koszty personalne.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w sierpniu 2017 r. wyniosło 6 025,6 tys. osób – poinformował w komunikacie GUS. To więcej o 4,6% w stosunku do danych z ub. roku.

- Zatrudnienie cały czas wzrasta, ale wkrótce może dojść do ściany. Wszystko przez rosnące trudności ze znalezieniem pracowników, które ma już ponad 60% dużych firm – tak wynika z danych Work Service. Jednocześnie aż 67% największych przedsiębiorstw planuje w najbliższym czasie rekrutacje, co tylko potęguje problemy ze znalezieniem kandydatów. Widać, że część pracodawców np. z sektora handlowego próbuje rekompensować sobie deficyty kadrowe stawiając na automatyzację czyli instalując kasy samoobsługowe. Nie we wszystkich branżach człowieka może jednak zastąpić maszyna dlatego warto pomyśleć chociażby nad większą aktywizacją osób 50+. W tej grupie odsetek zatrudnienia wynosi tylko 47,4%. Gdyby stworzyć dla nich zachętę to część problemów firm udałoby się rozwiązać - komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service SA.

GUS poinformował również o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto w sierpniu. W sektorze przedsiębiorstw było ono wyższe o 6,6% r/r i wyniosło 4492,63 zł.

- Dynamika wzrostu znalazła się powyżej oczekiwań rynkowych. Wynik na poziomie 6,6% r/r jest najwyższy od ponad pięciu lat, a coraz wyższe pensje zaczynają przekładać się na rosnące koszty pracy. Według Eurostatu w II kw. tego roku zwiększyły się o 8,3% r/r. Natomiast oczekiwania wśród pracowników są nadal wygórowane. Z naszych badań wynika, że ponad 54% Polaków oczekuje podwyżek. Tyle, że pracodawcy nie są tak skłonni do ich dawania jak jeszcze pół roku temu. Dane pokazują, że takie plany ma dzisiaj 11,3% firm - dodaje Kubisiak.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę