niedziela, 24 wrzesień 2017 12:50

Pierwsze szpitale w Polsce z systemem compliance

Napisał
Pierwsze szpitale w Polsce z systemem compliance fot. sxc.hu

- Rok przed oficjalnym zakończeniem działań (...)możemy pochwalić się zakończeniem wdrażania autorskiego systemu compliance we wszystkich trzech placówkach, które wytypowaliśmy do udziału w projekcie. W pozostałych aktywnościach efektywność projektu przerosła nasze oczekiwania. Zainteresowanie warsztatami z zakresu działań antykorupcyjnych wciąż wzrasta.

Liczba osób, które zgłosiły się do udziału w naszych warsztatach w ramach inicjatywy MedKompas znacznie przekroczyła założenia projektu – mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby Polmed. Od blisko siedmiu lat OIGWM POLMED prowadzi projekt MedKompas, którego realizacja składa się z dwóch etapów. W pierwszej turze, która trwała do 2014 r., projekt (MedKompas I) koncentrował się stricte na działalności edukacyjnej, której celem było uświadomienie jak najszerszej grupie odbiorców potrzeby tworzenia transparentnych relacji na linii system ochrony zdrowia – przemysł medyczny. W 2014 r. działania w ramach projektu (MedKompas II) zostały rozszerzone o dwie aktywności tj. opracowanie modelowego systemu compliance dla szpitali oraz praktyczne pilotażowe wdrożenie takiego systemu system w wybranych placówkach ochrony zdrowia.

- W ramach MedKompas II przeprowadziliśmy blisko 60 warsztatów poświęconych tematyce prawnych i etycznych aspektów współpracy sektora ochrony zdrowia z branżą wyrobów medycznych. Warsztaty organizowane były na terenie całej Polski, i wzięło w nich udział ponad 1300 przedstawicieli ochrony zdrowia. Zespół MedKompas uczestniczył w największych wydarzeniach branżowych w kraju, promując etyczne relacje w ochronie zdrowia - podsumowuje Witold Włodarczyk, dyrektor generalny OIGWM POLMED i projektu MedKompas.

- W ramach projektu zorganizowano również sześć dużych debat publicznych oraz konferencję prasową, których celem była dyskusja o potrzebie wprowadzania systemu compliance w placówkach ochrony zdrowia. W debatach łącznie uczestniczyło blisko 500 osób – dodaje Elżbieta Karczmarska – de Vries, manager projektu.

Eksperci MedKompas opracowali uniwersalny zestaw dokumentów stanowiący podstawę do wprowadzenia systemu compliance w placówkach ochrony zdrowia. Składa się on m.in. z: podręcznika opisującego funkcjonowanie systemu compliance w szpitalu, kodeksu etyki dla placówek ochrony zdrowia oraz rekomendowanych wzorów umów.

- W najbliższym czasie zestaw wzorcowych dokumentów zostanie udostępniony na stronie internetowej projektu MedKompas. Z opracowanych dokumentów będzie mogła skorzystać każda placówka ochrony zdrowia, która będzie chciała wdrożyć u siebie system compliance. Potrzeby każdej placówki w zakresie compliance mogą być różne, stąd wzory będą mogły być modyfikowane przez placówki i zaadaptowane do indywidualnych potrzeb – informuje Włodarczyk. - Przeprowadzone zostało pilotażowe wdrożenie takiego systemu w trzech wybranych szpitalach, t.j. w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym im. Dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, w Powiatowym Centrum Zdrowia Szpital im. dr Jadwigi Obodzińskiej – Król w Malborku oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Parczewie. Obecnie trwa roczny okres monitorowania funkcjonowania systemu w Szpitalu w Parczewie. Jest to czas, w którym szpital może korzystać z pomocy ekspertów w razie, gdyby pojawiły się ewentualne pytania czy wątpliwości – podsumowuje Włodarczyk.

Izba POLMED zakończy realizację projektu MedKompas w październiku 2018 r. Do tego czasu realizowane będę bezpłatne warsztaty z zakresu działań antykorupcyjnych, planowany jest udział w wydarzeniach branżowych, organizacja dwóch publicznych debat poświęconych polityce compliance, jak również wsparcie placówek, które będą chciały wdrożyć system compliance.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę