piątek, 29 wrzesień 2017 12:49

Z chmury na dwa kółka

Napisał
Z chmury na dwa kółka fot. Microsoft

W warunkach jesiennych zespół polskiego oddziału światowego koncernu informatycznego z samochodów przesiadł się na dwa kółka.

„Rowerem do pracy w Microsoft” to akcja, w której znaczenie mają nie tylko dobra kondycja i troska o środowisko. Każdy przejechany na rowerze kilometr przelicza się na punkty, a im więcej ich będzie, tym więcej pieniędzy Microsoft przeznaczy na rehabilitację dziecka jednego z pracowników firmy. Wszystko w ramach Activy, mobilnej platformy rowerowej, w którą zaangażowali się pracownicy firmy.

Zasady są proste – ten kto przyjedzie do pracy rowerem zdobywa też punkty. Sto punktów, to 5 zł które Microsoft przeznacza na rehabilitację synka jednego z pracowników. Rowerowa akcja rozpoczęła się 19 września. Przed siedzibą firmy, pracownicy mogli skorzystać z darmowego serwisu rowerowego. Pierwsi cykliści pojawili się już o 8:30. Licznik tylko w ciągu kilku pierwszych dni odnotował 173 przejazdy. Pracownicy Microsoft przejechali 1520 km, zbierając tym samym 519 zł na cel dobroczynny. Rezygnując z samochodu – środowisku – zaoszczędzili 380 kg CO2, co oznacza, że w ciągu jednego dnia wykonali pracę 1 hektara lasu.

- Projekt Activy, który wygrał ścieżkę Smart City podczas tegorocznego konkursu Microsoft Imagine Cup już na etapie prezentacji pomysłu nas zainteresował. Koncepcja zachęcania pracowników do zdrowego trybu życia, zadbania o środowisko, a jednocześnie wsparcia celu dobroczynnego, doskonale wpisuje się w kulturę naszej firmy. Pracownicy zaangażowali się od razu, mimo że wrzesień w tym roku jest szczególnie deszczowy. Projekt, który podczas konkursu był jeszcze we wczesnej  fazie rozwoju, udało się wdrożyć ekspresowo, dzięki determinacji twórców i zastosowaniu rozwiązań chmurowych – podkreśla Daria Gostkowska, dyrektor HR w polskim oddziale Microsoft.

Rowerowa inicjatywa Activy to projekt który zwyciężył w konkursie Microsoft Imagine Cup, w ścieżce dedykowanej inteligentnym miastom. Pomysłodawcy projektu rozmawiają już z władzami dużych polskich miast. Celem jest wypracowanie rozwiązań w promocji transportu rowerowego.

- Głównym zadaniem Activy jest inspiracja do działania. Chcemy motywować użytkowników – rowerzystów miejskich – w budowaniu zdrowych nawyków, m.in. poprzez dobrą zabawę i wysiłek wynagradzany punktami. Infrastruktura rowerów publicznych i sieć dróg rowerowych rozwijają się w Polsce bardzo dynamicznie. Najcięższa i zarazem ostatnia blokada jest w ludziach – to brak motywacji do wykorzystania roweru jak podstawowego środka transportu – mówi Igor Pielas, pomysłodawca platformy Activy. - Wierzę, że inteligentne miasto to to, po którym jeździ więcej rowerów niż samochodów - dodaje Pielas.

O tym jak zbawienny wpływ na zdrowie i kondycję ma jazda na rowerze przekonują brytyjscy naukowcy. Specjaliści z University of Glasgow, zapewniają że regularne korzystanie z roweru zmniejsza ryzyko zgonu z różnych przyczyn o 41 proc., choroby nowotworowej o 45 proc., a choroby serca – o 46 proc. Autorzy uwzględnili wpływ takich czynników, jak palenie, dieta czy otyłość.

Wrześniowa akcja Activy i Microsoft potrwa miesiąc. To przedsmak i trening przed tym, co będzie działo się wiosną 2018 r. Projekt realizowany jest przy okazji Międzynarodowego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę