piątek, 06 październik 2017 12:09

Rekordowy odczyt wskaźnika oceny sytuacji bieżącej

Napisał
Rekordowy odczyt wskaźnika oceny sytuacji bieżącej fot. sxc.hu

Ocena zmiany bieżącej koniunktury gospodarczej w Polsce osiągnęła najwyższy poziom w 3,5-letniej historii badania.

Barierą dalszego rozwoju firm staje się jednak brak pracowników – tak pokazuje Indeks Optymizmu Przedsiębiorców, który powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP. We wrześniu 2017 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 123,0 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 117,3 pkt w sierpniu. Polepszeniu uległa również prognoza sytuacji przyszłej w perspektywie najbliższych 6 miesięcy – wzrosła ona z 122,8 pkt w poprzednim miesiącu do 130,5 pkt we wrześniu.

Utrzymują się pozytywne tendencje w polskiej gospodarce. Wskaźnik oceny ogólnej bieżącej sytuacji biznesowej zanotował we wrześniu najszybszy wzrost od kwietnia br., podczas gdy wskaźnik przyszłej sytuacji biznesowej zwiększył się w najszybszym tempie od marca br. Jednocześnie wrześniowy odczyt w zakresie sytuacji bieżącej jest najwyższym w dotychczasowej historii badania (prowadzonego od marca 2014 r.), podczas gdy subindeks dotyczący oczekiwań na przyszłość osiągnął najwyższy poziom od lipca 2015 r.

Nastąpił również znaczny wzrost odsetka firm planujących zwiększanie inwestycji oraz poziomu zatrudnienia. Firmy napotykają jednak na coraz większe trudności z realizacją planów związanych z rekrutacją nowych pracowników. Ankietowani przedsiębiorcy coraz częściej wymieniają ten problem jako główną barierę utrudniającą dalszy rozwój ich działalności. Uczestnicy badania wskazują także na to, że do wypełnienia luki podażowej na rynku pracy nie wystarczają pracownicy z Ukrainy, których również zaczyna brakować.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę