poniedziałek, 09 październik 2017 12:21

Ministerstwo Rozwoju z nowym pakietem ułatwień dla przedsiębiorców

Napisał
Ministerstwo Rozwoju z nowym pakietem ułatwień dla przedsiębiorców fot. sxc.hu

Projekt ustawy w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym dostarcza kolejne korzystne rozwiązania, w tym likwidację niepotrzebnych obowiązków informacyjnych, uproszczenia dla najmniejszych podmiotów, poprawę płynności i likwidację zatorów płatniczych oraz podwyższenie limitu odpisu środków trwałych.

Federacja Przedsiębiorców Polskich podkreśla w komentarzu, że uelastycznienie procedur i wprowadzenie ułatwień będzie szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw – przytłoczonych biurokratycznymi obowiązkami. Warto również zwrócić uwagę na wzorcowo przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju OSR, który kompleksowo opisuje skutki regulacji, zwłaszcza dla przedsiębiorców.

Celem projektowanej regulacji jest usprawnienie procedur, zniesienie zbędnych obciążeń biurokratycznych oraz wprowadzenie rozwiązań, które w inny sposób przyczynią się do zauważalnej poprawy warunków prowadzenia biznesu w Polsce przez dokonanie zmian, m.in. w ustawach podatkowych, w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych, prawie handlowym i w ustawie o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą.

- Zaproponowane przez Ministerstwo Rozwoju ułatwienia dla przedsiębiorców to kolejny krok dla zmniejszania uciążliwości podatkowych i biurokratycznych – na które biznes czeka od wielu lat. Nawet niewielka redukcja obowiązków informacyjnych czy administracyjnych to duża ulga – zwłaszcza dla małych i mikro przedsiębiorstw. Analiza dokumentu „Ocena skutków regulacji” wskazuje, jak rzetelnie i kompleksowo Ustawodawca podszedł do tworzonego prawa. To dokument, który powinien być wzorcowy dla innych resortów – zwłaszcza w kontekście wskazania realnych zmian po wprowadzeniu nowych przepisów oraz ich wpływu na rynek. Tym samym wypełnione zostały przesłanki prawa przedsiębiorców, które jednoznacznie zobowiązuje autorów legislacji do dogłębnej analizy skutków tworzonego prawa. Niezwykle ważne jest także, że Rząd dostrzega zatory płatnicze tworzone przez podmioty publiczne i chce zmienić tę niechlubną praktykę – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

To już trzecia po „100 zmianach dla firm” i tzw. konstytucji dla biznesu propozycja Ministerstwa Rozwoju w ramach ułatwień dla przedsiębiorców. Projekt ustawy w piątek trafił do konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że dzięki zmianom w ciągu 10 lat w kieszeniach przedsiębiorców zostanie dodatkowo 3,7 mld zł, a budżet kosztować to będzie 2,5 mld zł.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę