piątek, 13 październik 2017 12:50

Konsultacje wytycznych w zakresie rynku pracy - ważne zmiany

Napisał
Konsultacje wytycznych w zakresie rynku pracy - ważne zmiany fot. sxc.hu

W związku ze zmianami Umowy Partnerstwa oraz w wyniku podsumowania doświadczeń Ministerstwa Rozwoju jako instytucji koordynującej wdrażanie Europejskiego Funduszu Społecznego na działania dotyczące aktywizacji zawodowej, MR zaproponowało zmiany w Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020.

Przede wszystkim rozszerzona została grupa osób, które mogą być objęte wsparciem – poinformowała Konfederacja Lewiatan.

Dotychczas działania w tym zakresie koncentrowały się na bezrobotnych oraz tzw. NEET-ach, czyli osobach, które się nie kształcą, nie pracują i nie uczą się. Nowe zapisy wytycznych proponują rozszerzyć kategorię NEET także o osoby, które zaniedbują obowiązek szkolny. Poza tym projekty mogą być skierowane do zupełnie nowych odbiorców, przede wszystkich osób pracujących, w tym: odchodzących z rolnictwa i ich rodzin; osób ubogich pracujących; osób zatrudnionych na umowach krótkoterminowych oraz pracujących w ramach umów cywilno-prawnych, których zarobki nie przekraczają wysokości minimalnego wynagrodzenia, ale także do reemigrantów i imigrantów. Zmienia się zatem charakter wsparcia - dotychczasowa aktywizacja zawodowa zostaje uzupełniona o poprawę sytuacji na rynku pracy.

Powyższe zmiany wymagają także zdefiniowania wskaźników mierzących efektywność udzielonego wsparcia. Nie wystarczą już teraz wskaźniki dotyczące odsetka osób zatrudnionych w wyniku udziału w projektach. W odniesieniu do osób pracujących mowa jest o tzw. efektywności zawodowej. Wytyczne definiują efektywność zawodową jako poprawę sytuacji na rynku pracy, w tym:

  • przejście z niepewnego do stabilnego zatrudnienia lub
  • przejście z niepełnego do pełnego zatrudnienia, lub
  • zmiana pracy na inną, wymagającą wyższych kompetencji lub umiejętności lub kwalifikacji, lub
  • awans w dotychczasowej pracy, lub
  • zmiana pracy na lepiej wynagradzaną.

Konfederacja Lewiatan przygotuje stanowisko do konsultowanych wytycznych. KL zachęca do zapoznania się z dokumentem i zgłaszania uwag na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do środy 18.10. w wykorzystaniem formularza.

Uwagi można także przesyłać bezpośrednio do Ministerstwa Rozwoju na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę