środa, 07 luty 2018 12:29

O związkowym prawie koalicji

Napisał
O związkowym prawie koalicji fot. Państwowa Inspekcja Pracy

Przedstawiciele kierownictwa Głównego Inspektoratu Pracy wzięli udział w posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. rynku pracy poświęconym pracom nad nowelizacją ustawy o związkach zawodowych.

W spotkaniu uczestniczyli Wiesław Łyszczek, główny inspektor pracy, Bogdan Drzastwa, zastępca głównego inspektora pracy oraz Halina Tulwin, dyrektor Departamentu Prawnego GIP – poinformował portal Państwowej Inspekcji Pracy.

Podstawowym celem projektowanych zmian ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych jest rozszerzenie zakresu podmiotowego prawa do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych w celu wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r., sygn. akt K 1/13 (Dz. U. poz. 791).

Zaproponowane przez rząd zmiany zmierzają do objęcia pełnym prawem koalicji związkowej, tj. prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych wszystkich osób świadczących pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę zatrudnienia, które na gruncie konstytucyjnym i prawnomiędzynarodowym mogą być zaliczone do kategorii pracowników.

Wiesław Łyszczek wyraził nadzieję, że zaproponowane przez rząd rozwiązania zostaną przyjęte przez Parlament i w pełni zrealizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę