wtorek, 13 luty 2018 12:34

Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępcami liczą na szczęście?

Napisał
Dlaczego firmy w walce z cyberprzestępcami liczą na szczęście? fot. sxc.hu

Piąta edycja Badania Stanu Bezpieczeństwa Informacji wykazała, że 44% badanych firm poniosło straty finansowe na skutek cyber-ataków, 21% padło ofiarą zaszyfrowania dysku przez RansomWare, a 20% średnich i dużych firm nie ma ani jednego pracownika ds. cyberbezpieczeństwa.

Stan przygotowania polskich firm, by stawić czoło „wirtualnym” zagrożeniom nie stoi jeszcze na najwyższym poziomie. Brakuje odpowiedniej strategii, całościowego spojrzenia i realnego planu działania, zapewniającego bezpieczeństwo danych – wynika z opublikowanego przez firmę PwC piątej edycji raportu „Badanie Stanu Bezpieczeństwa Informacji”.

Jak bardzo firmy w Polsce są dojrzałe pod kątem cyberbezpieczeństwa? I z drugiej strony - jak często występuje cyber-ruletka, czyli działanie w pojedynkę, w sytuacji niepełnej informacji i jedynie obstawianie możliwych zdarzeń?

Już po raz piąty firma zapytała spółki w Polsce o ich praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa: jakie mechanizmy obrony stosują, czy współpracują ze sobą oraz jakie środki przeznaczają na bezpieczeństwo informacji. Wyniki badania nie napawają optymizmem. Wykazało ono m.in., że liczenie na łut szczęścia w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego to bardzo ryzykowna gra. Ponadto polskie firmy nie są jeszcze w pełni przygotowane na przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom. A jednocześnie bez wątpienia jednym z istotniejszych wyzwań w nadchodzących miesiącach będzie osiągnięcie zgodności z RODO.

- Cyberzagrożenia to nie tylko problem IT, ale poważne ryzyko biznesowe. Prezesi z prawie wszystkich regionów świata zaliczają je do 5 najważniejszych ryzyk dla swojej firmy. Tylko w Europie Środkowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej obszar ten wciąż nie stanowi priorytetu. Również w Polsce często obserwujemy cyber-ruletkę, liczenie na szczęście i fałszywe przekonanie, że „moja firma jest dobrze zabezpieczona”. Tymczasem, jak od 5 lat pokazują wyniki naszego badania, mamy sporo do nadrobienia. Budżety bezpieczeństwa stanowią średnio zaledwie 3% całkowitych budżetów IT, a blisko połowa firm nie posiada procedur reakcji na incydenty. Czynnikiem, który popycha nas do działania są dopiero wymogi regulacyjne i konieczność dostosowania się do nich. W tym roku wyzwaniem - i jednocześnie szansą - będzie RODO oraz Dyrektywa NIS – skomentował Piotr Urban, Partner PwC

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę