wtorek, 03 kwiecień 2018 12:31

Jakiej pracy szukają Polacy?

Napisał
Jakiej pracy szukają Polacy? fot. sxc.hu

Pod koniec ubiegłego roku Polacy postanowili, że w nadchodzącym 2018 roku otworzą się na zmiany, szczególnie zawodowe.

W badaniu portalu Praca.pl 40% wszystkich ankietowanych, w ramach noworocznych postanowień wybrało właśnie zmianę pracę. Jednocześnie 20% uczestników badania przyznało, że zeszłorocznych postanowień niestety nie zrealizował. A jak będzie w tym roku?

Badanie Work Service pokazało, że co piąty Polak myśli o zmianie pracy na przestrzeni najbliższych dwóch lat. W pierwszych dwóch miesiącach roku w wyszukiwarce ofert pracy na portalu Praca.pl zanotowano prawie 500 tys. unikalnych wyszukiwań ogłoszeń. Oznacza to, że Polacy szukają aktywnie. Co interesuje ich najbardziej?

Na czele rankingu znajdują się zawody związane z transportem. Ponad 13 800 wyszukiwań dotyczyło ogłoszeń o pracę dla kierowców, zarówno zwykłych, jak i na samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony (kategoria C+E). W dalszej kolejności szukający pracy byli zainteresowani zatrudnieniem w handlu w charakterze przedstawiciela handlowego, a także sprzedawcy. Takie hasła były użyte w wyszukiwarce prawie 8 000 razy. W czołówce pod względem wyszukiwania znalazły się też takie hasła i profesje jak: pracownik biurowy, księgowy i kierownik.

Analizując ilość CV przesłanych na zamieszczone na Praca.pl ogłoszenia rekrutacyjne obserwujemy, że od wielu miesięcy największym zainteresowaniem cieszą się ogłoszenia na asystenta/tkę ds. administracji biurowej – portal notuje ponad 100 aplikacji na jedną ofertę.

Trzecia edycja badania Barometr Zawodów realizowana na zlecenie Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wykazała, jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach. Braki pracowników będą najbardziej odczuwalne w branży budowlanej, transportowo-spedycyjnej, gastronomicznej. Według barometru wpływ na to mają m.in. mało ciekawe i słabo płatne oferty pracy czy też brak niezbędnych umiejętności u kandydatów oraz ich niewystarczające doświadczenie zawodowe.

W 2018 r. pracodawców czekają dalsze problemy ze znalezieniem pracowników. To dobre wieści dla pracowników, gdyż zwiększa to szanse na lepsze warunki zatrudnienia, w szczególności wyższe wynagrodzenie. Z kolei problemem firm może być to, że niedobór siły roboczej wpłynie na zwolnienie tempa ich rozwoju.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę