piątek, 20 kwiecień 2018 16:24

Nasz kraj staje się centrum Europy

Napisał
wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie w 2016 r. na Pl. Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie w 2016 r. na Pl. Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego fot. youtube.com

„100-lecie współpracy gospodarczej Polski i USA”. To tytuł debaty „Gazety Polskiej” w warszawskim hotelu Polonia Palace, w której udział wzięli m.in. minister rozwoju Jerzy Kwieciński, radca ds. ekonomicznych Ambasady USA John Armstrong oraz partner CVC Capital Partners Krzysztof Krawczyk.

Moderatorem dyskusji był Tomasz Sakiewicz – poinformował portal niezalezna.pl . - W Polsce atrakcyjny jest sam rynek i coraz mocniejsze miejsce, jakie zajmuje „stając się centrum dla Europy środkowej a nawet całej Europy” - podkreślił Tony Housh, prezes American Chamber of Commerce in Poland.

Wymiana handlowa, jak wynika z naszych statystyk, to ponad 10 mld dolarów w zeszłym roku. To zarazem najwyższa liczba jaka padła kiedykolwiek w naszej historii - stwierdził podczas debaty radca ds. ekonomicznych ambasady USA John Armstrong. Armstrong pogratulował Polakom wyniku i zaznaczył, że dzięki promowaniu polskiego eksportu, ten wzrósł w porównaniu do zeszłego roku aż o 50 proc. Jak zaznaczył, powstanie polskiej izby handlowej w USA to „kolejny krok w rozwoju naszych stosunków gospodarczych”. - Zachęcamy do inwestowania w USA. Weźmiemy wszystkich inwestorów, ale to zależy od firm. My możemy jedynie przedstawiać propozycje - dodał. 

Jak z kolei zauważył minister rozwoju Jerzy Kwieciński, nasze sukcesy gospodarcze i pozycja gospodarcza w tej części UE naturalnie kreują Polskę na lidera Europy wschodniej. Swoją pozycję, wykazywał minister Kwieciński, zawdzięczamy podejmowaniu przez Polskę wielu inicjatyw gospodarczych, m.in. idei Trójmorza. - Każde potężne przedsięwzięcie inwestycyjne jest okazją do wprowadzania nowych rozwiązań, nowych kadr i przepływu kapitału. Z Polski będzie można prowadzić biznes na całym rynku europejskim - zapewnił. 

Polska, jak wykazywał podczas debaty partner CVC Capital Partners, firmy, do której należy spółka PKP energetyka, Krzysztof Krawczyk, jest niesłychanie atrakcyjna dla inwestorów. - Była dwudziestym czwartym rynkiem, na którym nasz fundusz otworzył swoje operacje. Oznacza to pewien kredyt zaufania i ocenę wysokiej atrakcyjności - mówił, wykazując że branża inwestycyjna w Polsce została założona przez kongres amerykański, który stworzył 25. lat temu pierwszy fundusz przedsiębiorczy. 

Zdaniem Krawczyka tego typu inwestycje mogą się wydawać krótkoterminowe, ale się powtarzają i reinwestują środki w kolejne biznesy. Polska jest interesująca dla inwestorów finansowych ponieważ jest  niezwykle atrakcyjna również ze względów kulturowych (…) Polak jest bardzo przedsiębiorczy, nie szuka problemów a rozwiązań, podobnie jak Amerykanie - podkreślił. Wskazał również na fakt, że w naszym kraju „widać dziś kolejną falę przedsiębiorczości”.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę