Przejdź do treści

2. najlepszy wynik w historii rynku magazynowego w Polsce

Fot. Cushman & Wakefield

2023 rok zanotował drugi najlepszy wynik w historii rynku magazynowego w Polsce pod względem oddanej do użytku powierzchni i trzeci, jeśli chodzi o poziom aktywność najemców. Fundamenty sektora pozostają silne.

Powinno to zapewnić jego stabilny rozwój mimo dynamicznie zmieniających się warunków makroekonomicznych – wynika z najnowszego raportu międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield.

Popyt: wyraźny wzrost aktywności najemców w drugim półroczu 2023

Jak czytamy w raporcie, trudna sytuacja makroekonomiczna doprowadziła do korekty w popycie na powierzchnie magazynową, tym bardziej widocznej na tle rekordowych wyników z lat 2021-2022, a mimo to 2023 r. zamknął się jednym z najlepszych wyników w historii rynku.

– Zeszłoroczna aktywność najemców wyniosła blisko 5,6 mln mkw., co oznacza trzeci najwyższy jej poziom w historii. Popyt netto obejmujący nowe umowy i ekspansje odpowiadał za 60% wolumenu transakcji, a pozostałe 40% stanowiły renegocjacje umów. Dobrą informacją jest zwłaszcza wzrost aktywności w drugim półroczu 2023 r. sygnalizujący poprawę nastrojów wśród najemców. Od lipca do grudnia wynajęto łącznie blisko 3,4 mln mkw., czyli o ponad 50% więcej w porównaniu do poprzednich 6 miesięcy – komentuje Damian Kołata, Partner, Head of Industrial & Logistics Agency Poland, Head of E-Commerce CEE w C&W. W ujęciu sektorowym silną pozycję na rynku utrzymały firmy logistyczne i kurierskie z udziałem 35% wszystkich transakcji w 2023 roku. Sektor handlu wraz z firmami e-commerce odpowiadał za ok. 25% całkowitego popytu, podobny udział miał też sektor produkcji wraz z motoryzacją.

Podaż: wzrost dostępności powierzchni magazynowej w 2023

W grudniu 2023 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 31,71 mln mkw., co oznacza wzrost o 13% r/r.

– W czwartym kwartale deweloperzy dostarczyli na rynek 580 tys. mkw. nowej powierzchni, a od początku roku 3,7 mln mkw., co stanowi drugi najlepszy rezultat w historii sektora w Polsce. Wysoki poziom podaży przyczynił się do wzrostu dostępności powierzchni magazynowej, której wolumen na koniec roku wyniósł 2,3 mln mkw., czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej – komentuje Adrian Semaan, Analityk Rynku w C&W.

W 2024 r. zasoby rynku wyraźnie powinny przekroczyć poziom 34 mln mkw.

Jak wynika z danych C&W, w latach 2021-2023 deweloperzy ukończyli budowę aż 11,2 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, co stanowi 35% całkowitych zasobów magazynowych w Polsce. Ponadto w ostatnim kwartale ubiegłego roku firmy deweloperskie rozpoczęły realizację 822 000 mkw.,  a to świadczy o zdrowym poziomie aktywności budowlanej. Na koniec grudnia w budowie znajdowało się łącznie 2,8 mln mkw., z czego 50% realizowano na zasadach spekulacyjnych.

– W 2024 r. zasoby rynku wyraźnie powinny przekroczyć poziom 34 mln mkw., a pozycję lidera wzmocni rynek warszawski, gdzie całkowita podaż zbliży się do granicy 7 mln mkw. i tym samym zwiększy dystans do 20% nad drugim w stawce rynkiem śląskim. Rynek dolnośląski i łódzki osiągną wkrótce poziom 5 mln mkw. – dodaje Adrian Semaan.

W rejonie Warszawy i Poznania ilość dostępnej powierzchni utrzymuje się na stabilnym, zbilansowanym poziomie

Po miesiącach wzrostu wskaźnik powierzchni niewynajętej ustabilizował się na poziomie 7,4% notując niewielki spadek o 0,4 pp. w ujęciu kwartalnym. W rejonie Warszawy i Poznania ilość dostępnej powierzchni utrzymuje się na stabilnym, zbilansowanym poziomie. Stan tymczasowej nadpodaży widoczny jest natomiast na rynku łódzkim, gdzie wskaźnik obniżył się w ostatnich miesiącach, ale wciąż przekracza 10%, a także na rynku wrocławskim, na którym powstaje znaczący wolumen inwestycji spekulacyjnych.

Trend spadkowy wskaźnika obserwuje się z kolei na Śląsku (6,1%), a najniższy jego poziom odnotowano w Małopolsce (2,2%), regionie pomorskim (1,7%) i podkarpackim (1,7%).
Udostępnij: