Przejdź do treści

3 rzeczy, które warto wiedzieć o termoformowaniu

termoformowanie

Termoformowanie jest metodą formowania tworzyw sztucznych, która pozwala nadawać danym produktom w zasadzie dowolny kształt.

Proces ten polega na ogrzewaniu specjalnego arkusza do takiej temperatury, która umożliwi plastyczne manipulowanie formą tworzywa. Dlatego też termoformowanie znajduje zastosowanie w niezliczonych branżach i może być wykorzystywane na wiele przydatnych sposobów. Co warto na ten temat wiedzieć? Zapraszamy do lektury!

Termoformowanie przydatne w każdej branży 

Obecnie technika termoformowania tworzyw sztucznych jest wykorzystywana m.in. w przemyśle elektrycznym do tworzenia obudów wentylatorów czy osłon zabezpieczających. W przemyśle samochodowym to właśnie za pomocą termoformowania produkuje się progi, osłony, silniki czy ramy motocykli (zapoznaj się z ofertą folii do termoforowania na stronie: https://stark.pl/folie/) . Z kolei w branży reklamowej wykorzystanie tej techniki pozwala kreować wysokiej jakości banery reklamowe i nie tylko. 

Konkretna forma produktu i jego trwałość mogą być zależne od wyboru materiału pod formę. W procesie obróbki plastiku konieczne jest zastosowanie maszyn przetwórczych oraz specjalnych obrabiarek. Ostatecznie technika termoformowania niesie ze sobą szereg zalet, których warto mieć świadomość.

Folia do termoformowania — zalety

Przede wszystkim folia do termoformowania jest bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się ona niską wagą, neutralnością wobec produktów spożywczych oraz łatwością obróbki termicznej. Co więcej, zapewnia ona stosunkowo niskie koszty produkcyjne. Nie bez znaczenia jest tutaj także to, że folia do termoformowania jest bezbarwna, dzięki czemu klient może bez problemu dostrzec, jaka jest zawartość danego opakowania. 

Ogromną zaletą jest tutaj także to, że materiały tego typu mogą być wykorzystywane wielokrotnie, co jest kluczowe w kontekście ochrony środowiska naturalnego. Tworzywa do termoformowania świetnie nadają się też do recyklingu. 

Jak to działa w praktyce? 

Proces termoformowania wymaga absolutnej czystości. W pomieszczeniach produkcyjnych nie może znajdować się pył lub inne zanieczyszczenia, bo istnieje ryzyko, że te dostaną się do materiału i wpłyną na jego jakość. Dlatego też kluczowa jest tutaj higiena pracy — dopiero po spełnieniu tego warunku, można przejść do termoformowania. 

W tym celu uruchamiana jest specjalna maszyna oraz piece, które nagrzewają się do konkretnej temperatury. Następnie płyta do termoformowana jest dociskana specjalną ramą, a materiał grzany do momentu uzyskania efektu plastyczności. Na koniec rozgrzane tworzywo rozciągane jest na stole z formą, by nadać mu ostateczny kształt. Ostatnim krokiem jest schłodzenie materiału, by nadać mu właściwą trwałość. 

Podsumowanie 

Wybór procesu termoformowania to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. Z perspektywy ekonomicznej jest to jak najbardziej opłacalne rozwiązanie. To jednak nie wszystko, bo proces termiczny umożliwia zachowanie właściwości fizycznych czy chemicznych materiału bez zmian — w praktyce oznacza to, że np. żywność przechowywana w foliach termoformowanych zachowa długą świeżość i że nie dostaną się do niej żadne szkodliwe substancje. Jest to zatem proces bezpieczny, ekologiczny, szybki i wysoce skuteczny.

Udostępnij: