Przejdź do treści

40% prac domowych w ciągu dekady mogą przejąć roboty domowe

Liu Shi; fot. Newseria Innowacje

– Realizujemy projekt DomesticAI, w ramach którego próbujemy przewidzieć stopień zautomatyzowania nieodpłatnych prac domowych – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Lulu Shi z Uniwersytetu w Oksfordzie.

W jakim stopniu 17 podstawowych zadań domowych może zostać zautomatyzowanych

– Zaprosiliśmy ekspertów w dziedzinie technologii do udziału w badaniu i poprosiliśmy ich o ocenę, w jakim stopniu 17 podstawowych zadań domowych może zostać zautomatyzowanych w ciągu najbliższych 5 i 10 lat.

Automatyzację najbardziej uda się przeprowadzić w przypadku zakupów produktów spożywczych, najmniej – w wypełnianiu opieki nad dziećmi

Średnio 39% czasu poświęcanego na wykonywanie 17. typowych zadań domowych będzie można zautomatyzować już w najbliższych 10. latach – wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich i japońskich naukowców. W największym stopniu uda się ten proces przeprowadzić w przypadku zakupów produktów spożywczych, w najmniejszym – w kwestii opieki nad dziećmi. Oczekiwania badanych różnią się jednak w poszczególnych krajach w zależności od płci, kontekstu kulturowego i pochodzenia ankietowanych.

Na podstawie przewidywań za 10 lat około 40% prac domowych będzie zautomatyzowanych

Jak podkreślają autorzy badania, Brytyjczycy w wieku od 15 do 64 lat spędzają około 43% swojego czasu na pracach takich jak gotowanie i sprzątanie, a także opieka nad dziećmi lub osobami starszymi.

– Są to dane dla Wlk. Brytanii i w innych krajach mogą się one różnić, ale w naszym badaniu skupiamy się głównie na Wlk. Brytanii i Japonii – wyjaśnia Lulu Shi. – W jednym zdaniu wyniki można podsumować tak, że na podstawie przewidywań za 10 lat około 40% prac domowych będzie zautomatyzowanych. Jest to jednak liczba przybliżona. Przewidywania ekspertów różnią się w zależności od ich pochodzenia i kontekstu społecznego czy kulturowego. Np. według ekspertów z Japonii kobiety wskazują na wyższy wskaźnik automatyzacji niż mężczyźni, zaś w Wlk. Brytanii jest odwrotnie.

Brytyjczycy w większym stopniu od Japończyków ufają, że automatyzacja zmieni zadania domowe

Łącznie do badania zaproszono 29. ekspertów AI z Wlk. Brytanii i 36. ekspertów z Japonii. Okazało się, że Brytyjczycy w większym stopniu ufają, że automatyzacja zmieni zadania domowe – 42 vs. 36% wśród Japończyków. Prognozy różniły się także w zależności od płci badanych. W brytyjskich badaniach ekspertki oczekiwały, że w ciągu kolejnych pięciu lat roboty przejmą ok. 28% czasu poświęcanego na zadania domowe, a w ciągu dekady – 38%. Brytyjscy eksperci bardziej wierzą w technologię – oczekiwane przez nich wartości to odpowiednio 34 i 45%. Z kolei w Japonii to ekspertki pokładają większą nadzieję w automatyzacji – ich zdaniem roboty zastąpią nas w 26% zadań domowych w ciągu pięciu lat, a zdaniem mężczyzn – w 22%. Dla perspektywy 10-letniej jest to odpowiednio 37,5 oraz 35,3%.

– Przewidywania mogą się też różnić w zależności od doświadczeń życiowych i statusu społecznego, kontekstu społecznego i kulturowego ekspertów – mówi Shi.

 Brytyjczycy w wieku produkcyjnym spędzają na zadaniach domowych około 56% czasu, jaki przeznaczają na to kobiety. Japończycy – tylko 18%

Naukowcy zastanawiają się, czy na te różnice w oczekiwaniach wpływa mniejsza równość płci w wykonywaniu zadań domowych w Japonii. Przytaczają bowiem dane, z których wynika, że w Wlk. Brytanii mężczyźni w wieku produkcyjnym spędzają na zadaniach domowych około 56% czasu, jaki przeznaczają na to kobiety (140 min. dziennie vs. 248 min.). W Japonii jest to tylko 18% (40 min. dziennie vs. 224 min., dane OECD).

Oczekiwania ekspertów co do automatyzacji różnią się też w zależności od poszczególnych zadań. W ocenie uśrednionych prognoz Japończyków i Brytyjczyków w ciągu najbliższej dekady zakupy spożywcze uda się zautomatyzować w 59%. Z kolei opieka nad dziećmi zostanie zautomatyzowana w zaledwie 21%.
Udostępnij: