Przejdź do treści

9. edycja obozu naukowego ADAMED SmartUP

Fot. Adamed Pharma

Adamed Pharma konsekwentnie realizuje politykę odpowiedzialnego wpływu na otoczenie. Odzwierciedleniem tej idei jest z sukcesem realizowany od lat program edukacyjny ADAMED SmartUP. W ramach działań, które wspierają rozwój naukowy najzdolniejszej młodzieży, 16 lipca br., rozpoczął się obóz naukowy 9. już edycji programu.

Obóz potrwa do 28 lipca, a już we wrześniu podczas uroczystej gali finałowej poznamy zwyciężczynie i zwycięzców tegorocznej edycji

Na zaproszenie Fundacji Adamed pięćdziesiąt utalentowanych uczennic i uczniów w wieku od 14 do 19 lat bierze udział w wykładach i zajęciach praktycznych pod przewodnictwem doświadczonych naukowców. Obóz potrwa do 28 lipca, a już we wrześniu podczas uroczystej gali finałowej poznamy zwyciężczynie i zwycięzców tegorocznej edycji.

Celem projektu jest wsparcie najzdolniejszej młodzieży w rozwoju ich talentów

Od 9 lat pod auspicjami Fundacji Adamed, trwa program edukacyjny ADAMED SmartUP skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, zafascynowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Celem projektu jest wsparcie najzdolniejszej młodzieży w rozwoju ich talentów. ADAMED SmartUP promuje bowiem nauki ścisłe i przyrodnicze wśród młodzieży oraz wspiera młode talenty naukowe umożliwiając im współpracę z najlepszymi uczelniami polskimi i zagranicznymi. Działalność Fundacji Adamed ściśle wpisuje się w filary strategii społecznej odpowiedzialności Adamed Pharma. Wartością jaką także niesie ze sobą ten projekt jest tworzenie wyjątkowej społeczności absolwentów kolejnych edycji programu. To społeczność młodych ludzi z całej Polski, którzy wspierają się w rozwoju, inspirują się nawzajem, budując relacje i przyjaźnie. Co istotne absolwenci ubiegłych edycji współpracują z Fundacją Adamed współtworząc program, jako opiekunowie obozu czy jako stażyści.

Wspieramy najzdolniejszych uczniów z całej Polski w rozwijaniu ich naukowych talentów

– Mając świadomość, jak ogromną rolę odgrywa edukacja w kreowaniu lepszego jutra już 9 lat temu zainicjowaliśmy program ADAMED SmartUP, w którym wspieramy najzdolniejszych uczniów z całej Polski w rozwijaniu ich naukowych talentów. U podstaw rozwoju każdej dzieciny życia czy nowoczesnych gospodarek leży nauka. Dlatego od niemal dekady skutecznie wspieramy młodych, zdolnych pasjonatów nauk ścisłych i przyrodniczych, tak by mogli rozwinąć skrzydła swoich zainteresowań, postawić pierwsze kroki na drodze naukowej kariery i lepiej zrozumieć swoje przyszłe środowisko pracy – mówi Katarzyna Dubno, dyr. Działu Relacji Zewnętrznych, ESG i Ekonomiki Zdrowia Adamed Pharma, Członek Zarządu Fundacji Adamed.

W ciągu poprzednich edycji do programu zaproszono łącznie 400 uczniów – w tym roku dołączyło do nich kolejnych 50 młodych zdolnych

Do każdej edycji programu co roku zgłasza się kilka tysięcy pełnych pasji nastolatków, pragnących pogłębiać swoją wiedzę. Spośród nich wyłaniani są kandydaci o śmiałym spojrzeniu na naukę, którzy w ramach letniego obozu szlifują umiejętności pod okiem praktyków i budują cenne kompetencje przyszłości. W ciągu poprzednich edycji do programu zaproszono łącznie 400 uczniów – w tym roku dołączyło do nich kolejnych 50 młodych zdolnych. Podobnie jak w poprzednich latach, uczestnicy i uczestniczki obozu będą pracować w 4 grupach tematycznych. Tym razem będą to: znane z ubiegłych edycji chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżyniera i robotyka oraz nowość na obozie – fizyka i astronomia.

– Program zajęć edukacyjnych na obozie naukowym ADAMED SmartUP pozostawia naszej młodzieży duże pole do popisu i stwarza im wiele okazji do samodzielności w zdobywaniu wiedzy. Praca naukowca wymaga inwencji i cierpliwości – do przełomów dochodzi się zazwyczaj metodą prób i błędów. Warsztaty przygotowaliśmy z doświadczonymi badaczami, a ich tematyka i forma stanowią cenne rozszerzenie lekcji ze szkoły. Zależy nam, aby uczestnicy obozu jak najwięcej uczyli się w praktyce – poprzez eksperymenty i obserwacje – podkreśla Martyna Strupczewska, kierowniczka programu ADAMED SmartUP.

Nie tylko nauka

Obóz naukowy ADAMED SmartUP to nie tylko szansa na pogłębienie wiedzy i zdobycia cennych umiejętności, ale też niepowtarzalna okazja do zawiązania pierwszych poważnych relacji w środowisku naukowym. Nastolatkowie z całej Polski, którzy podzielają zainteresowanie naukami ścisłymi i przyrodniczymi, spędzą ze sobą dwa intensywne tygodnie. W tym czasie będą mieć niejedną okazję do pracy w grupach i lepszego poznania się w trakcie wspólnie realizowanych projektów.

Obozowicze i obozowiczki rozwijają też bardzo pożądane w środowiskach naukowych i na rynku pracy kompetencje miękkie, np. poprzez warsztaty publicznych wystąpień. Nastolatkowie odwiedzą również Centrum Badawczo-Rozwojowe Adamed w Pieńkowie oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych,

Naukowa przygoda dopiero się zaczyna

Obóz potrwa do 28 lipca, jednak to nie koniec tegorocznej edycji programu. Już we wrześniu 10 osób, które osiągnęły najlepsze wyniki w trakcie zajęć, zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Laureaci i laureatki przez kolejnych 10 miesięcy będą korzystać z konsultacji edukacyjnych dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, po roku wytężonej pracy, troje z nich otrzyma stypendia finansowe, które będą mogli przeznaczyć na swój dalszy rozwój i spełnianie naukowych marzeń.

Zagraniczni goście

Od 2019 roku program edukacyjno-stypendialny ADAMED SmartUP prowadzi działania także w Wietnamie. Tamtejsza odsłona realizowana jest we współpracy z liceum im. Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi, a jej czwarta edycja zakończyła się wraz z końcem roku szkolnego w maju. Troje wyłonionych laureatów edycji wietnamskiej przyjechało do Polski i bierze udział, w części wykładów i zajęć praktycznych prowadzonych podczas obozu naukowego.

Więcej szczegółów na stronie Programu.
Udostępnij: