Przejdź do treści

Adamed Pharma 100-proc. udziałowcem Davipharm w Wietnamie

Fot. Adamed

Adamed Pharma to nie tylko jeden z liderów polskiego rynku farmaceutycznego, ale także aktywny zagraniczny inwestor.

Adamed Pharma został wyłącznym właścicielem wietnamskiej spółki Davipharm

W Wietnamie pod koniec 2017 r. spółka nabyła większościowe udziały (70 proc.) w lokalnej firmie farmaceutycznej Davipharm, a w kwietniu br. zamknięta została transakcja nabycia pozostałych 30 proc. udziałów. Tym samym Adamed Pharma został wyłącznym właścicielem wietnamskiej spółki, jednej z najszybciej rozwijających się firm farmaceutycznych w tej części Azji. Dotychczas zaangażowanie kapitałowe Adamed w Wietnamie wyniosło blisko 60 mln USD. To jedna z największych polskich inwestycji bezpośrednich w tej części świata.

Adamed Pharma będzie dalej rozwijał się w Azji oraz eksportował swoje leki na rynki wysoko regulowane

Obecnie rynki zagraniczne odpowiadają za niemal 40 proc. przychodów Adamed Pharma. W  średnioterminowym okresie celem jest osiągnięcie stosunku 50:50, zaś w perspektywie dziesięcioletniej to przychody zagraniczne mają przeważać w ogólnych przychodach firmy. Dzięki wietnamskiej inwestycji – Adamed Pharma będzie dalej rozwijał się w Azji oraz eksportował swoje leki na rynki wysoko regulowane. Przejęcie 100 proc. udziałów firmy Davipharm nie tylko podkreśla znaczenie tamtejszego rynku w planach rozwoju spółki, ale jest też świadectwem na realizację strategii Adamed, której kluczowym elementem jest ekspansja międzynarodowa.

Ekspansja międzynarodowa to nie jest łatwy proces

– Polskie firmy, chcąc uzyskać stabilizację, są zmuszone rozwijać się również międzynarodowo stąd nasza decyzja o inwestycji w Wietnamie. Ten kraj to niemal 100 mln mieszkańców i jeden z najbardziej potencjałowych i najszybciej rosnących rynków w Azji. Ekspansja międzynarodowa to nie jest łatwy proces – w Europie są już rynki dojrzałe a poziom konkurencji jest znacznie wyższy, dlatego trzeba sięgać do odległych rynków – mówi Michał Wieczorek – Dyrektor Generalny firmy Davipharm.

Wierzę w to, że Davipharm stanie się liderem rynku farmaceutycznego w Wietnamie

– Aby osiągnąć nasze cele, musimy budować przewagę konkurencyjną i to jest częścią naszej strategii. W dalszym ciągu będziemy inwestować w rozwój nowoczesnych technologii oraz leków, by móc skutecznie odpowiadać na wyzwania współczesnej medycyny – dodaje Michał Wieczorek. Ambitne cele spółki w Wietnamie podkreśliła dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, przewodnicząca Rady Nadzorczej Adamed Pharma, w czasie swojego przemówienia skierowanego do Współpracowników Davipharm, podczas uroczystości w zakładzie produkcyjnym w Binh Duong z okazji przejęcia przez Adamed 100 proc. udziałów w wietnamskiej spółce: – Moją ambicją jest i wierzę w to, że Davipharm stanie się liderem rynku farmaceutycznego w Wietnamie, dostarczając pacjentom wysokiej jakości leki w przystępnych cenach – powiedziała.

Osiągnięcie sukcesu biznesowego i rozwój biznesu musi odbywać się z poszanowaniem praw człowieka

– Będziemy nadal pracować nad umacnianiem pozycji firmy na rynku wietnamskim poprzez budowanie silnej marki, rozwój nowych kanałów sprzedaży, szczególnie detalicznej oraz rozwój eksportu – co jest naturalną konsekwencją rozwoju produktów wysokiej jakości. Ścisła współpraca w obszarze Business Development, R&D oraz Produkcji zapewni nam synergie i szybszy rozwój dla całej Grupy Adamed – dodała dr Małgorzata Adamkiewicz. Podkreślała ona również, że osiągnięcie sukcesu biznesowego i rozwój biznesu musi odbywać się z poszanowaniem praw człowieka, odpowiedzialności społecznej i troski o środowisko.

W ramach odpowiedzialności społecznej, w ostatnich latach Davipharm wspólnie z Fundacją Adamed prowadzą i finansują program edukacyjny ADAMED SmartUP dla uczniów Liceum Przyjaźni Polsko-Wietnamskiej w Hanoi oraz Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Chorób Niezakaźnych „Chăm Sóc Sức Khỏe Việt”, realizowany we współpracy z wietnamskim Ministerstwem Zdrowia. Davipharm współpracuje również z Uniwersytetem Medycyny i Farmacji w HCMC oraz Szkołą Medyczną z Binh Duong, sponsorując staże i oferując zatrudnienie najlepszym studentom. Ostatnio do grona partnerskich uczelni firmy dołączył zlokalizowany w sąsiedztwie fabryki Wietnamsko-Niemiecki Uniwersytet Technologiczny.

Obecnie Davipharm wytwarza ponad 300 produktów leczniczych i oferuje leki w 12 obszarach terapeutycznych pacjentom z Wietnamu, Kambodży, Filipin i Birmy. Moce zakładu produkcyjnego Binh Duong pozwalają na wytworzenie 1,2 mld tabletek rocznie. Zakład produkcyjny Davipharm jako pierwszy w Wietnamie uzyskał certyfikację strefy do produkcji leków High Potent (HP) w formach stałych, w tym wysokiej jakości leków onkologicznych. Ponadto, Davipharm jest jedną z zaledwie kilkunastu firm farmaceutycznych w Wietnamie posiadających europejski certyfikat wytwarzania EU-GMP. Obecnie Davipharm zatrudnia ponad 300 pracowników.
Udostępnij: