Przejdź do treści

Amazon przegrał ze zwolnioną działaczką związkową

Jedno z centrów magazynowych Amazona w Polsce; fot. Autorstwa Kapitel - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122926649

Sąd orzekł, że Amazon musi przywrócić do pracy zwolnioną dwa lata temu działaczkę związkową Marię Magdalenę Malinowską.

Wyrok jest nieprawomocny, Amazon planuje odwołanie od niego

Formalnie firma rozstała się z nią za „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok”. Sąd nie uznał tego za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, zwrócił też uwagę na pełnioną przez Malinowską funkcję społecznego inspektora pracy. Wyrok jest nieprawomocny, Amazon planuje odwołanie od niego – poinformowały wirtualnemedia.pl.

W listopadzie 2021 r. Amazon wręczył wypowiedzenie Magdalenie Marii Malinowskiej, pracującej przez sześć lat w magazynie firmy w Sadach pod Poznaniem. Prezydium Komisji Międzyzakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Amazon Fulfillment Poland podkreślało wówczas, że Malinowska jest chronioną członkinią prezydium, Społecznym Inspektorem Pracy oraz autorką filmów dokumentujących ruch pracowniczy, a także współzałożycielką Amazon Workers International.

Formalną przyczyną zwolnienia było „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok”

Inicjatywa Pracownicza dodawała, że formalną przyczyną zwolnienia było „filmowanie lub fotografowanie procesu przenoszenia zwłok” – chodziło o mężczyznę, który we wrześniu 2021 roku zmarł na terenie zakładu. Według związku Malinowska chciała włączyć się do zespołu powypadkowego jako Społeczny Inspektor Pracy, ale Amazon odmówił jej. Inicjatywa Pracownicza dodawała dwa lata temu, że „zwolnienie jest tym bardziej skandaliczne, iż dokonano go mimo sprzeciwu organizacji związkowej, która w piśmie z 8 listopada nie wyraziła zgody na rozwiązanie umowy o pracę”.

Amazon ripostował, że rozwiązanie umowy oparto na „ważnych powodach”

W jej opinii firma naruszyła przepisy Ustawy o związkach zawodowych i Ustawy o społecznej inspekcji pracy. Amazon: Niedopuszczalne i lekceważące zachowanie pani Malinowskiej Amazon ripostował, że rozwiązanie umowy oparto na „ważnych powodach” i podkreślał, że taką samą decyzję podjęłaby w stosunku do każdego pracownika, niezależnie od pełnionych przez niego funkcji społecznych.

„Wśród naszych pracowników kreujemy kulturę szacunku i oczekujemy od nich odpowiedniego zachowania na terenie naszych centrów operacyjnych. W tym przypadku, Pani Malinowska odmówiła stosowania się do właściwych standardów zachowań społecznych.

W związku z tym, po niedopuszczalnym i lekceważącym zachowaniu Pani Malinowskiej, nie mieliśmy innego wyjścia, jak zakończyć naszą współpracę” – zaznaczyła Aleksandra Zarychta-Kuzalska, operations PR manager Amazona w przesłanym do wirtualnemedia.pl w 2021 r. stanowisku. Związek zapowiedział, że będzie domagał się w sądzie przywrócenia Malinowskiej do pracy oraz finansowego zadośćuczynienia.
Udostępnij: