Przejdź do treści

Arendarski: Nowelizacja podatku cukrowego to zapowiedź poważnych problemów dla producentów napojów

Fot. free-images.com/Pixabay

Ministerstwo Finansów zapowiedziało nowelizację projektu ustawy o zdrowiu publicznym, a konkretnie przepisów dotyczących tzw. opłaty cukrowej.

Zmiany będą istotne i uderzą w branżę producentów napojów i przetwórstwa rolno-spożywczego

Pomimo zapewnień resortu, że chodzi jedynie o doprecyzowanie obecnie obowiązujących regulacji, w praktyce zmiany te będą istotne i uderzą w branżę producentów napojów i przetwórstwa rolno-spożywczego – napisał dla „Rzeczpospolitej” Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.

Obecnie obowiązująca ustawa obciąża opłatą cukrową wyłącznie napoje z dodatkiem cukru, kofeiny lub tauryny.

Nowe przepisy znacznie poszerzają zakres produktów objętych danin

Tymczasem nowe przepisy znacznie poszerzają zakres produktów objętych daniną, która objąć ma również m.in. napoje w postaci skoncentrowanej takie jak syropy oraz napoje zawierające sok z owoców, a więc także węglowodany pochodzenia naturalnego. Spowoduje to m.in. objęcie opłatą soków, nektarów i innych napojów zawierających co najmniej 20 procent soku owocowego lub warzywnego.

Znacznie pogorszy się również sytuacja polskich firm działających w branży napojów

Według Arendarskiego bariera zapotrzebowania rynków światowych na owoce i ich przetwory, połączona ze spadkiem ich zużycia do napojów produkowanych w Polsce, wygeneruje dużą nadwyżkę i wywoła dalsze napięcia na nasyconym krajowym rynku owoców. (…)Znacznie pogorszy się również sytuacja polskich firm działających w branży napojów, w szczególności tych małych i średnich, które już teraz muszą zmagać się z galopującą inflacją oraz drastycznym wzrostem kosztów energii, surowców i pracy. W wielu przypadkach produkcja napojów po prostu przestanie być rentowna.

Z kolei dla konsumentów nowelizacja opłaty cukrowej będzie oznaczała kolejne podwyżki cen kupowanych przez nich napojów.
Całość tekstu: https://www.rp.pl/opinie-ekonomiczne/art37590651-andrzej-arendarski-zle-wiesci-dla-sadownikow-i-plantatorow-kolejne-podejscie-do-podatku-cukrowego
Udostępnij: