Przejdź do treści

Bank Światowy, MFW, WHO – czy naprawdę „rządzą światem”?

Fot. WEI

Warsaw Enterprise Institute przygotował cykl pięciu filmów dokumentalnych „Kulawi władcy”, w których przygląda się międzynarodowym instytucjom powołanym do rozwiązywania problemów tego świata: likwidacji biedy, zapewnienia pokoju między narodami czy zwiększania poziomu dobrobytu.

Światowe organizacje trawi korupcja, nieefektywność, biurokracja czy upolitycznienie

Wzniosłe hasła, które przyświecają takim organizacjom, często nie przekładają się na rzeczywistości. Trawi je korupcja, nieefektywność, biurokracja czy upolitycznienie. Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Światowa Organizacja Zdrowia – czy naprawdę „rządzą światem”? A jeśli tak, to czy ich sposób działania można uznać za właściwy?

WEI chce pokazać jak dużą rolę w zarządzaniu organizacjami międzynarodowymi odgrywają najsilniejsze państwa

W pierwszym odcinku serii zatytułowanym „Wasale supermocarstw?” WEI chce pokazać jak dużą rolę w zarządzaniu organizacjami międzynarodowymi odgrywają najsilniejsze państwa, co może się odbywać kosztem mniej wpływowych członków. Jednym z przykładów tego zjawiska jest duży wpływ chińskich władz na Światową Organizację Zdrowia, który przełożył się na opóźnioną reakcję na pojawienie się w Chinach koronawirusa. Gdyby instytucja ta działała sprawniej, możliwe, że do pandemii w ogóle by nie doszło.

Konieczność zreformowania kluczowych instytucji międzynarodowych tak, by były bardziej demokratyczne

Seria WEI wskazuje na konieczność zreformowania kluczowych instytucji międzynarodowych tak, by były bardziej demokratyczne, a ich działania stały się przejrzyste i lepiej służyły swoim nominalnym celom. Można zaryzykować twierdzenie, że dyskusja na ten temat jest obecnie niewystarczająca i nie są prowadzone aktywne działania naprawcze. Tymczasem w dzisiejszym świecie, borykającym się z poważnymi globalnymi wyzwaniami, jest to konieczność.

Link do filmu

https://www.youtube.com/watch?v=LcWcwHcONqg

 

Udostępnij: