Przejdź do treści

Bieszyńska: Coraz więcej firm raportuje proekologiczne strategie i wdrożenia

Alicja Bieszyńska; fot RaportCSR.pl

Alicja Bieszyńska, Menedżerka ds. Zrównoważonych Dostaw w Allegro odpowiada portalowi Agencja Informacyjna na pytania związane z praktyką ESG.

Jaka jest rola ESG i sustainability w e-handlu?

Alicja Bieszyńska, Allegro: Chciałabym powiedzieć, że bardzo dużą, ale myślę, że ESG i sustainability, czy też CSR, to cały czas jest to taki obszar, który jest, powiedzmy, raczkujący. I te duże firmy, te notowane na giełdzie, czy właśnie te globalne, coraz częściej wdrażają to właśnie w strategię, w politykę firmową. Jednak cały czas jest to obszar, który w przypadku tych mniejszych przedsiębiorstw wymaga jeszcze edukacji i rozwoju.

Jakie rozwiązania w tym zakresie stosuje taki gigant jak Allegro?

Jako duża firma notowana na giełdzie, jesteśmy zobowiązani do spisywania tych wszystkich inicjatyw w raporcie ESG. Wydajemy go co roku, od paru lat, więc tam można sobie zobaczyć wszystkie nasze inicjatywy w zakresu zrównoważonego rozwoju. Takie dwie główne inicjatywy, które mogę wymienić, to jest redukcja emisji CO2 i to robimy m.in. poprzez inwestowanie w zieloną energię. A druga rzecz to jako platforma zakupów online przyczyniamy się do tego, że wprowadzamy na rynek bardzo dużo opakowań, w których te produkty są transportowane. W naszych usługach, w naszej logistyce, staramy się właśnie te opakowania zmieniać na bardziej ekologiczne, czyli głównie z recyklingu.

Czy inne światowe przedsiębiorstwa e-handlu też tak dbają o środowisko?

Myślę, że wymusza to też po trochu nadchodząca dyrektywa CSRD o raportowaniu właśnie w niefinansowym i właśnie z zakresu zdrowia naważonego rozwoju. Więc jeżeli jeszcze nie, no to niedługo będą musiały wdrażać właśnie te praktyki ESG. Ale już widzę i coraz więcej firm to stosuje, że coraz więcej firm raportuje proekologiczne strategie i wdrożenia, takich działań dostrzegam coraz więcej.

Wywiad został zrealizowany przez Fundację im. XBW Krasickiego podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Alicja Bieszyńska to menedżer ds. zrównoważonego rozwoju z ponad 14-letnim doświadczeniem zawodowym w międzynarodowych firmach. Posiadając wiedzę na temat trendów zrównoważonego rozwoju, umiejętność budowania udanych relacji i postawę „can-do”, jest mnie ambasadorem zielonej transformacji.

Czym zajmuje się Fundacja XBW?

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Jej celem jest upowszechnianie spuścizny patrona Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci oraz działania, związane ze wspieraniem polskiego dziedzictwa narodowego. Misją Fundacji jest wspieranie w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w szczególności dorobku polskiego ziemiaństwa.

W ramach Fundacji działa Instytut ESG i Galeria Delfiny, zlokalizowana na warszawskim Powiślu

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego zajmuje się także podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji i, co za tym idzie, promowaniem świadomości obywatelskiej, kulturowej i narodowej. Wśród celów działania instytucji jest także wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski oraz promocja dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach Fundacji działa Instytut ESG i Galeria Delfiny, zlokalizowana na warszawskim Powiślu.

W ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego działają zespoły doradczo-analityczne sa to: Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju czy Instytut Prawo i Gospodarka. Do najważniejszych i najbardziej spektakularnych przejawów aktywności instytucji należy organizacja Kongresu ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa” (ESG Congress – Europe – leaders of sustainable development, Forum i Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” i wydawanie kwartalnika „Raport ESG”.

W 2022 r. Fundacja XBW Ignacego Krasickiego otrzymała nagrodę Ambasador Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, za prowadzenie portalu raportCSR.pl, przyznaną przez kapitułę Instytutu Biznesu.
Udostępnij: