Przejdź do treści

Centrum OKO przyciąga tłumy

Fot. ASTA Studio

Mija miesiąc od otwarcia najnowszej atrakcji w Bielsku-Białej, jaką jest Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO.

Wędrując po trzech kondygnacjach budynku można poznać nie tylko historię bielskiej animacji, jej twórców oraz dawne techniki wytwarzania filmów, ale także samemu stać się reżyserem. Wiele stanowisk zaprasza, zwłaszcza najmłodszych gości, do rozwiązywania zagadek, malowania i innych, ciekawych form edukacyjnej zabawy. Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów cieszy się także studyjne kino Kreska. Do tej pory Centrum odwiedziło już ponad 5 tys. osób!

Nasze Centrum ma potencjał stać się wizytówką Bielska- Białej, w którego DNA od kilkudziesięciu lat wpisują się bajki i animacje znane na całym świecie

Budowa Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO rozpoczęła się w lutym 2022 r., wykorzystując fundusze Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Bielsko-Biała. Inwestycja przy ul. Cieszyńskiej 24 zakończyła się w marcu 2024 r. a już dwa miesiące później, 24 maja, odbyła się uroczysta inauguracja OKA

– Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej, bardzo zakorzenioną w regionie. Nasze Centrum ma potencjał stać się wizytówką Bielska- Białej, w którego DNA od kilkudziesięciu lat wpisują się bajki i animacje znane na całym świecie – mówi Karolina Lorenc, z-ca dyr. ds. organizacyjnych Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.

Jak powstaje animacja? Wystawa dla dużych i małych

W uzyskaniu odpowiedzi na pytanie o proces powstania animacji pomaga główna atrakcja Centrum – multimedialna wystawa stała. Atrakcja zlokalizowana jest na dwóch kondygnacjach nowopowstałego miejsca. W przestrzeni OKA najmłodsi zwiedzający mają okazję do stworzenia klasycznej animacji rysunkowej, przechodząc przez wszystkie etapy twórcze – od wyboru miejsca i bohatera, przez określenie fabuły po dodanie muzyki. Co ważne, taka zabawa wcale nie wymaga zaawansowanych umiejętności artystycznych. Interaktywna ekspozycja daje możliwość wyboru postaci czy ścieżki dźwiękowej ze specjalnie przygotowanej bazy. Na końcu pozostaje już tylko obejrzenie stworzonego przez siebie dzieła.

– Ale to nie wszystko. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO to aż siedem przestrzeni tematycznych i kilkanaście różnorodnych stanowisk, na których można np. dokładnie poznać historię Studia Filmów Rysunkowych, czy dowiedzieć się, jak wygląda proces tworzenia scenariuszy, postaci, udźwiękowiania obrazu, dodawania tła i wiele, wiele więcej. Co istotne, i co napawa nas dumą – z tych atrakcji korzystają całe rodziny odwiedzające OKO – dzieci, rodzice, a nawet dziadkowie. Widok najstarszego pokolenia zwiedzającego Centrum, nostalgia z jaką po latach ponownie spotykają się ze swoimi ulubionymi bohaterami, Reksiem czy Bolkiem i Lolkiem to jeden z powodów, dla którego ta inicjatywa w ogóle powstała – mówi Karolina Lorenc.

Kino Kreska zaprasza na pokaz filmów rysunkowych

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji to miejsce, w którym na zwiedzających czekają także seanse kultowych filmów i seriali animowanych w studyjnym kinie Kreska. Przygody Reksia, Baltazara Gąbki, Pampaliniego czy Bolka i Lolka z pewnością zachwycą całe rodziny a na widzów dorosłych wieczorami od wtorku do niedzieli czekają projekcje filmów artystycznych.  Co istotne, Studio Filmów Rysunkowych cały czas pracuje nad rozbudowaniem swojej oferty produkcyjnej. Wśród nowości jest m.in. seria „Bystre Oczka”, czyli podróż po najbliższym dziecku otoczeniu dwojga bohaterów Biedronki Onki i Ślimaka Maka. Ten ważny społecznie i unikalny na skalę światową serial wyreżyserowany przez Katarzynę Agopsowicz, przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat oraz dla małych widzów z deficytem wzroku. Składać się będzie z 52 odcinków, z których każdy będzie trwał około 6 minut i kończył się ćwiczeniem wzroku oraz pomysłem na zabawę ruchową. Sama animacja została utrzymana w stonowanych kolorach z małą liczbą elementów. Dzięki spokojnej narracji, seria odpowiada także najmłodszym z neuroróżnorodnością, np. zmagającym się z ADHD, czyli nadpobudliwością neuroruchową.

– Po zwiedzeniu wystawy zapraszamy wszystkich do kina Kreska. Myślę, że po zdobyciu przydatnej wiedzy, oglądanie tych kultowych bajek odbywać się będzie z zupełnie innej perspektywy. Oprócz uwielbianych przez wszystkich klasyków, w repertuarze znajdują się pokazy filmów artystycznych i aktualnych hitów kinowych. W planach są także spotkania z twórcami i artystami. W naszym Centrum naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla Karolina Lorenc.

Centrum OKO – miejsce spotkań i wydarzeń kulturowych

Nie da się ukryć, że podobnej kolekcji kultowych postaci, które wychowały już kilka pokoleń, próżno szukać w innych częściach Polski. To właśnie w Bielsku-Białej od lat powstają najpopularniejsze polskie filmy animowane, znane już na całym świecie, a OKO stało się miejscem, którego atrakcje opierają się na blisko 80-letnim dorobku bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Jednak założeniem inicjatorów nowopowstałego Centrum jest również stworzenie ośrodka wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych woj. śląskiego.

– Pragniemy, aby OKO było miejscem spotkań, miejscem wydarzeń kulturowych, miejscem, w którym historia spotka się z teraźniejszością, a całość będą spajać dwa słowa – bajka i animacja – tłumaczy Maciej Chmiel, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – i dodaje – 4 czerwca zorganizowaliśmy wyjątkowe spotkanie naszej załogi z seniorami – emerytowanymi pracownikami Studia Filmów Rysunkowych. 45 gości mogło zobaczyć  dzieło swoich marzeń o bielskim domu bajki. Nowopowstały budynek OKA,  wystawa o historii i tworzeniu filmów animowanych oraz pokaz filmów były powodem do wielu sentymentalnych rozmów i wzruszeń. Mieliśmy możliwość pokazać projekty, nad którymi obecnie pracujemy. To nie tylko bajki i filmy autorskie, ale również rekonstrukcja i digitalizacja filmów animowanych oraz nowoczesne technologie, które wyparły standardowe pulpity do malowania z celuloidami.

Seanse w studyjnym kinie Kreska zobaczyło 600 widzów. A to dopiero początek

Od 25 maja do pierwszej połowy czerwca, multimedialną wystawę w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO odwiedziło ponad 5 tys. gości – mieszkańców Bielska-Białej i turystów. Seanse w studyjnym kinie Kreska zobaczyło 600 widzów. A to dopiero początek. Na okres wakacji OKO przygotowało specjalną ofertę kinową z programem Kultowych bajek wyprodukowanych w Studiu Filmów Rysunkowych, Kino Młodego Widza oraz repertuar wieczorny dla tęskniących za kinem studyjnym dorosłych.

Więcej szczegółowych informacji na temat programu i wydarzeń w Interaktywnym Centrum Bajek i Animacji OKO w Bielsku – Białej znajduje się na stronie www.sfr.pl
Udostępnij: