Przejdź do treści

Coraz mocniejsze fundamenty budownictwa

Fot. free-images.com

Budownictwo ma coraz mocniejsze fundamenty. Co trzecia firma liczy na większe obroty, co piąta planuje większe inwestycje.

Subindeks Barometru EFL, firmy leasingowej, działającej w ramach Grupy Credit Agricole, dla branży budowlanej rośnie trzeci raz z rzędu i w II kwartale br. wyniósł 58,7 pkt., o 4,6 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. To najwyższy odczyt od 6 lat – w II kwartale 2018 r. wyniósł 61,8 pkt. Wyższe wyniki zostały odnotowane w każdym badanym obszarze. 36 proc. prognozuje wyższą sprzedaż (28% w I kw.), 19 proc. planuje większe inwestycje (15% w I kw.), a 28 proc. spodziewa się poprawy płynności finansowej (23 proc. w I kw.).

Eksperci EFL zauważają, że za dobrymi nastrojami firm budowlanych, mogą iść podwyżki cen ich usług

– Budowlanka kontynuuje dobrą passę w 2024 r. Po bardzo przyzwoitym odczycie na początku roku, w najnowszym pomiarze mamy jeszcze lepszy wynik, porównywalny do subindeksu sprzed aż sześciu lat. Trzeci wzrost wskaźnika jasno wskazuje, że branża przygotowuje się na pracowite miesiące i wyższe przychody. Wpływ na to mogą mieć dwa czynniki. Po pierwsze, część firm z pewnością liczy na to, że zostaną pośrednimi beneficjentami odblokowanych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Po drugie, ruch widać w deweloperce, bo Polacy czekają na uruchomienie programu kredytowego Mieszkanie na Start. O optymizmie świadczyć może także rosnący wskaźnik inwestycyjny – niemal co piąty przedsiębiorca planuje większe nakłady na inwestycje – powiedział Radosław Woźniak, prezes EFL.

Solidne fundamenty

Subindeks Barometru EFL na II kwartał br. dla branży budowlanej wyniósł 58,7 pkt., o 4,6 pkt. więcej niż w poprzednim kwartale tego roku. Jest to najwyższy wskaźnik wśród sześciu badanych branż. Co więcej, wartość wskaźnika już po raz trzeci z rzędu przekroczyła próg 50 pkt., co oznacza, że nastroje lekko się poprawiają.

Na wyższą w ujęciu kwartalnym wartość subindeksu Barometru EFL dla budownictwa wpływ miały prognozy we wszystkich badanych obszarach. 36% firm budowlanych prognozuje wzrost zamówień od kwietnia do czerwca tego roku. Grupa pesymistów jest zdecydowanie niższa i wynosiła 1%. Pozostałe firmy liczą na podobną sytuację jak kwartał wcześniej. Dla porównania w I kwartale mieliśmy 28 proc. optymistów i 6 proc. pesymistów.

Z kwartału na kwartał rośnie grupa optymistów inwestycyjnych

Większe zamówienia pozytywnie wpływają na płynność finansową. Jej poprawy spodziewa się 28% przedsiębiorców, o 5 pkt proc. więcej niż kwartał wcześniej.

Z kwartału na kwartał rośnie grupa optymistów inwestycyjnych. 19% firm budowlanych prognozuje więcej inwestycji w II kwartale 2024 roku, to o 3 pkt proc. więcej niż na początku tego roku. Wciąż jednak zdecydowana większość zapytanych (64%) uważa, że pozostaną one na niezmienionym poziomie co ostatnio.

Wysokie ceny do kwadratu

Zapytane o wpływ wojny i inflacji na prowadzony biznes firmy budowlane zdecydowanie mniej obawiają się pierwszego czynnika. Na negatywny wpływ wojny na ich działalność wskazuje 5% zapytanych. Kwartał wcześniej taką odpowiedź udzieliło 4% zapytanych. Więcej firm budowlanych, choć nieco mniej niż w poprzednim kwartale, obawia się inflacji. 24% przedsiębiorstw boi się pogorszenia kondycji swojego biznesu w związku z rosnącą inflacją. Jest to wynik o 6 pkt proc. niższy niż trzy miesiące wcześniej i jeden z najniższych wśród badanych branż.

– Rosnące ceny, pomimo tego, że inflacja od kilku miesięcy utrzymuje się na stałym, zdecydowanie niższym niż rok temu, poziomie, wciąż spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom. W przypadku firm budowlanych wysokim kosztem są pracownicy, których nie dość, że brakuje, to jeszcze ich wymagania płacowe są coraz wyższe. To wszystko musi przekładać się na finalne ceny usług budowlanych, które także będą coraz wyższe – dodaje prezes Woźniak.

Główny odczyt Barometru EFL na II kwartał 2024 r. wyniósł 52,6 pkt., o 0,1 pkt. więcej niż we wcześniejszym kwartale. Osiągnięty poziom wartości przekroczył próg OR, co oznacza, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa widzą szanse na rozwój w najbliższych miesiącach.
Udostępnij: