Liczba pracujących w gospodarce narodowej na koniec kwietnia 2024 r. wynosiła 15 088,2 tys. osób (według danych GUS) i w porównaniu do kwietnia ub.r. zmalała o 0,4 proc.
Spadek liczby pracujących byłby większy, gdyby nie cudzoziemcy, którzy coraz częściej są obecni w polskiej gospodarce jako pracownicy. W ogólnej liczbie pracujących z kwietnia tego roku cudzoziemcy stanowili 4,2 proc., zaś rok temu ich udział był mniejszy i wynosił 3,9 proc. Liczba pracujących w gospodarce narodowej cudzoziemców wzrosła w ciągu roku o 5,8 proc. i pod koniec kwietnia 2024 r. wyniosła 630,9 tys. osób – poinformowała Katarzyna Dębkowska w Tygodniku Gospodarczym PIE, nr 40/2024.
Najwięcej cudzoziemców zatrudnionych jest w przetwórstwie przemysłowym oraz w transporcie i gospodarce magazynowanej
Jak zwraca uwagę ekspertka 84 proc. wszystkich pracujących cudzoziemców zatrudnionych jest w siedmiu sekcjach PKD. Najwięcej cudzoziemców zatrudnionych jest w przetwórstwie przemysłowym (20 proc.) oraz w transporcie i gospodarce magazynowanej (18 proc.). Cudzoziemcy w tych branżach wykonują najczęściej proste prace, nie wymagające wysokich kompetencji. Wśród cudzoziemców pracujących w tych branżach często znajdziemy osoby pracujące poniżej posiadanych kwalifikacji.
W opinii Dębkowskiej najczęściej obcokrajowca znajdziemy wśród pracowników sekcji Zakwaterowanie i gastronomia lub Transport i magazynowanie. Na stu pracujących w tych branżach, dwanaście osób to cudzoziemcy. W przetwórstwie przemysłowym na stu pracowników tylko pięciu to obcokrajowcy.
Coraz więcej cudzoziemców w branży IT
Zdaniem ekspertki liczba pracujących w gospodarce narodowej na koniec kwietnia 2024 r. wynosiła 15 088,2 tys. osób (według danych GUS) i w porównaniu do kwietnia ub.r. zmalała o 0,4 proc. Spadek liczby pracujących byłby większy, gdyby nie cudzoziemcy, którzy coraz częściej są obecni w polskiej gospodarce jako pracownicy. W ogólnej liczbie pracujących z kwietnia br. cudzoziemcy stanowili 4,2 proc., zaś rok temu ich udział był mniejszy i wynosił 3,9 proc. Liczba pracujących w gospodarce narodowej cudzoziemców wzrosła w ciągu roku o 5,8 proc. i pod koniec kwietnia 2024 r. wyniosła 630,9 tys. osób.
– 84 proc. wszystkich pracujących cudzoziemców zatrudnionych jest w siedmiu sekcjach PKD. Najwięcej cudzoziemców zatrudnionych jest w przetwórstwie przemysłowym (20 proc.) oraz w transporcie i gospodarce magazynowanej (18 proc.). Cudzoziemcy w tych branżach wykonują najczęściej proste prace, nie wymagające wysokich kompetencji. Wśród cudzoziemców pracujących w tych branżach często znajdziemy osoby pracujące poniżej posiadanych kwalifikacji – dodaje ekspertka.
Liczba cudzoziemców wykonujących zawody związane z branżą IT sukcesywnie rośnie
Jak podkreśla, najczęściej obcokrajowca znajdziemy wśród pracowników sekcji Zakwaterowanie i gastronomia lub Transport i magazynowanie. Na stu pracujących w tych branżach, dwanaście osób to cudzoziemcy. W przetwórstwie przemysłowym na stu pracowników tylko pięciu to obcokrajowcy.
– Liczba cudzoziemców wykonujących zawody związane z branżą IT sukcesywnie rośnie. W kwietniu 2024 r. w gospodarce narodowej pracowało ich 51,6 tys., a rok wcześniej 46,6 tys. To wzrost o 11 proc., największy w porównaniu z innymi analizowanymi branżami.