Przejdź do treści

Ćwikiewicz: rozwiązania AI mogą znacząco zwiększyć efektywność firm

Fot. free-images.com

Według Macieja Ćwikiewicza, szefa PFR Ventures, polskie firmy innowacyjne nie mają szans konkurować z amerykańskim OpenAI, twórcą ChatGPT czy chińskim koncernem Baidu, który zapowiedział wprowadzenie konkurencyjnego robota Ernie Bot. Jednak – jak zaznaczył – jeśli chodzi o wykorzystanie istniejących narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) to możemy znaleźć się w światowej czołówce – poinformowały wirtualnemedia.pl.

Potencjał w technologii dostrzegły międzynarodowe i regionalne fundusze

– Mamy coraz więcej startupów, które na bazie rozwiązań AI od różnych dostawców mogą budować rozwiązania, które pozwolą im wygrywać w wyścigu np. ze startupami europejskimi – uważa Ćwikiewicz. – Pewnym wyjątkiem jest spółka Eleven Labs, która stworzyła narzędzie do zamieniania tekstu w mowę przy wykorzystaniu syntetycznie generowanego głosu. Taki głos może np. bazować na naszym – wystarczy do tego mała próbka. Potencjał w technologii dostrzegły międzynarodowe i regionalne fundusze. Wśród nich znalazł się m.in. Andreessen Horowitz znany z inwestycji w Facebook czy Airbnb – dodał Ćwikiewicz.

Szef PFR Ventures uważa ponadto, że polscy informatycy mogą śmiało konkurować np. na polu telemedycyny

– Obecnie toczy się np. wyścig w opracowaniu programów, które będą pomagały lekarzom we wstępnym diagnozowaniu – wyjaśnił. Według prezesa PFR Ventures wygra ten, kto najszybciej stworzy najlepszą i największą bazę danych i zacznie sprzedawać usługę. Ćwikiewicz podkreślił, że „im szybciej nauczymy się korzystać ze sztucznej inteligencji, tym skuteczniej polskie startupy będą w stanie konkurować z zagranicznymi”.

W drugim kwartale br., przez polski rynek VC przepłynęło 429 mln zł

Tymczasem PFR Ventures i Inovo VC przygotowały raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC) w drugim kwartale 2023 r. Z danych wynika, że w tym okresie, 116 spółek pozyskało 429 mln zł od 69 funduszy. W drugim kwartale br., przez polski rynek VC przepłynęło 429 mln zł. To łączna wartość kapitału, który polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w 116. rodzimych, innowacyjnych spółek. Patrząc na dane w ujęciu półrocznym, odnotowaliśmy spadek o 70% względem pierwszych sześciu miesięcy, w 2022 i w 2021 r. Równocześnie liczba transakcji cały czas wzrasta.

Po 6 miesiącach 2023 r. osiągnęliśmy pułap, na którym w 2019 r. znajdował się na koniec grudnia

Najważniejszym wydarzeniem w II kw. br. była runda A spółki Eleven Labs, która pozyskała blisko 80 mln zł od grupy międzynarodowych funduszy i aniołów biznesu. Wśród inwestorów znalazł się m.in. Andreesen Horowitz. – Po 6 miesiącach 2023 r. osiągnęliśmy pułap, na którym w 2019 r. znajdował się na koniec grudnia. Nie jest to tempo, które pozwalałoby bić rekordy wartości transakcji z 2021 i 2022 roku, ale nie ma też zagrożenia powrotu do „nisko-transakcyjnej” przeszłości sprzed 2020 roku.

Uważam, że długoterminowo pozostajemy w trendzie wzrostowym, a główną siłą napędową ekosystemu jest rosnąca liczba osób pracujących w start-upach – komentuje Maciej Ćwikiewicz.

 

Udostępnij: