Przejdź do treści

Cyfryzacja zadecyduje o przyszłości firm energetycznych w Polsce

Fot. Bentley Systems

Udział energii słonecznej w polskim miksie energetycznym zwiększył się z 0 do 9% – wynika z raportu firmy Ember European Electricity Review 2025. Jest to jeden z najszybszych wzrostów w Unii Europejskiej.

Jednak droga do neutralności klimatycznej jest pełna wyzwań, a węgiel nadal odgrywa kluczową rolę w krajowej energetyce. Polska odpowiada za 34% unijnej produkcji energii z tego surowca i obok Niemiec jest jednym z państw członkowskich UE o najmniej ambitnych planach wycofywania z użytku paliw kopalnych.

Barierą w rozwoju OZE możliwość efektywnego włączenia nowych mocy do sieci elektroenergetycznej

Raport Forum Energii „Polskie sieci 2040 – gotowe na 90 GW OZE” wskazuje, że jedną z kluczowych barier w rozwoju OZE w kraju jest możliwość efektywnego włączenia nowych mocy do sieci elektroenergetycznej. Inną i równie istotną przeszkodą, jak tłumaczą eksperci Bentley Systems, jest konieczność zwiększenia potencjału cyfrowego polskich firm energetycznych oraz wzrost ich otwartości na innowacje i nowatorskie rozwiązania.

Sektor energii potrzebuje wsparcia technologii, aby mógł skutecznie reagować na wyzwania. Wśród nich są nie tylko te związane z dążeniem do neutralności klimatycznej, ale także rosnącymi oczekiwaniami klientów, zmiennością cen i niepewnością na globalnych rynkach. Narzędzia cyfrowe pozwolą zapewnić przedsiębiorstwom energetycznym większą efektywność i elastyczność, które są niezbędne do funkcjonowania w dzisiejszych warunkach biznesowych.

Metoda małych kroków sprawdza się najlepiej

Wdrażanie zakrojonej na szeroką skalę transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie może wydawać się przytłaczające. Dlatego firmy energetyczne powinny podchodzić do tego procesu stopniowo. Podstawą przemyślanej cyfryzacji są dane.

– Dla każdej firmy z sektora energii dane stanowią fundament sprawnego zarządzania infrastrukturą i optymalizacji jej działania. Jednak to, czy będą skuteczne, zależy od ich jakości i spójności. Nieuporządkowane, nieaktualne lub fragmentaryczne wskaźniki mogą prowadzić do błędnych prognoz. Wtedy ryzyko usterek rośnie, co przekłada się wzrost niepotrzebnych kosztów i przestoje w pracy – zauważa Jakub Rumian, dyr. sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią w Bentley Systems.

Jak zapanować nad danymi?

Firmy gromadzą ogromne ilości danych, ale często nie są w stanie efektywnie z nich korzystać, ponieważ zasoby te są rozproszone, niespójne i trudno dostępne. Wiele przedsiębiorstw przemysłowych wciąż przechowuje kluczowe informacje w papierowych dokumentach lub zamkniętych systemach dostawców, co utrudnia ich analizę w czasie rzeczywistym.

Aby w pełni wykorzystać potencjał gromadzonych danych, muszą one być wiarygodne, dobrze skatalogowane i przejrzyste. Pomóc w tym może zastosowanie strategii zarządzania danymi podstawowymi (z ang. Master Data Management, MDM), która pozwala ujednolicić i usunąć powtarzające się informacje oraz zgromadzić je w jednym, spójnym środowisku cyfrowym.

Zaawansowane narzędzia analityczne, takie jak cyfrowe bliźniaki

– Strategia MDM eliminuje silosy informacyjne, integruje różne systemy i usprawnia procesy cyfryzacyjne. Tworzy także podstawę dla wdrożenia w firmie zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak cyfrowe bliźniaki – tłumaczy Jakub Rumian.

Jak wyjaśnia ekspert, cyfrowe bliźniaki (z ang. digital twins) to wirtualne modele poszczególnych elementów lub całego portfolio aktywów, powiązane z ich fizycznymi odpowiednikami i dostarczające danych o ich działaniu w czasie rzeczywistym. Umożliwiają operatorom wgląd w bieżący stan działania urządzeń i prognozowanie przyszłych wyników. Wspierają także działania na rzecz ograniczania strat (energii, operacyjnych czy surowców) i emisji CO2.

Digitalizacja to dziś bezsprzecznie konieczność dla polskich firm energetycznych

Każda transformacja w firmie niesie za sobą zmiany w obszarze nie tylko technologicznym, ale także kultury organizacyjnej. Dlatego w planowaniu cyfryzacji kluczowe jest, aby rozwiązania IT i nowy sposób wykonywania pracy nie powodowały spięć wewnątrz przedsiębiorstwa. Transformacja to proces, w który zaangażowani powinni być nie tylko wszyscy pracownicy firmy, ale również jej zarząd.

Digitalizacja to dziś bezsprzecznie konieczność dla polskich firm energetycznych.

Więcej: https://pl.bentley.com/
Udostępnij: