Przejdź do treści

Czy Twoje dziecko potrzebuje własnego komputera do szkoły

Dziecko siedziące tyłem przed ekranem laptopa, rękę trzyma przy policzku
Photo by Thomas Park on Unsplash

Każdego dnia nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zależne od technologii i komputerów. Wydaje się nieuniknione, że w pewnym momencie Twoje dziecko będzie musiało nauczyć się obsługi komputera, aby odrabiać pracę domową i ostatecznie wejść na rynek pracy.

Wiedząc, że Twoje dziecko będzie potrzebowało tych umiejętności i że większość jego szkolnictwa wyższego będzie wymagać dokumentów tworzonych komputerowo, będziesz musiał zdecydować, czy i kiedy kupić komputer dla swojego dziecka.

Coraz więcej szkół zaczyna wyposażać szkoły w komputery. Jednak ze względu na ograniczenia budżetowe większość szkół ma tylko pracownię komputerową, która jest wspólnym zasobem dla całej szkoły. W zależności od sytuacji dziecka w szkole, czas spędzany przed komputerem może nie wystarczyć na opanowanie umiejętności potrzebnych w przyszłości.

Znajomość Obsługi Komputera

Znajomość obsługi komputera niewątpliwie będzie miała duży wpływ na długoterminową przyszłość Twojego dziecka. To właśnie ta nieuchronność spowodowała, że szkoły włączyły zajęcia komputerowe do swoich programów nauczania. 

Jak jednak wspomniano powyżej, czas, jaki większość uczniów faktycznie poświęca na tę istotną umiejętność, prawdopodobnie nie jest wystarczający. Z powodu tej sytuacji, jak również zależności od Internetu w wielu innych aspektach życia rodzinnego, większość gospodarstw domowych posiada już komputer w domu. Jeśli jednak masz dużą rodzinę, a czas przy komputerze jest już na wagę złota, być może nadszedł czas, aby rozważyć zakup oddzielnego komputera dla dziecka lub dzieci do użytku szkolnego.

Ta decyzja często nie jest podejmowana pochopnie, ponieważ wydatek jest dość znaczny, a posiadanie jednego komputera, nie mówiąc już o drugim komputerze dla dziecka, jest niepraktyczne. Jeśli tak jest i obawiasz się, że Twoje dziecko nie otrzymuje wystarczającej wiedzy na temat obsługi komputera w szkole, spróbuj porozmawiać z nauczycielem i ustalić czas, w którym Twoje dziecko może korzystać ze szkolnego komputera, przed lub po normalnych godzinach lekcyjnych.

 Ponadto wiele lokalnych bibliotek udostępnia komputery i udostępnia je bezpłatnie. Jest to nie tylko dobra opcja, ale także świetne, nie wspominając już o cichym środowisku do nauki.

Więc jeśli zamierzasz kupić komputer dla swojego dziecka, jest kilka pytań, które powinieneś sobie zadać, i kilka zasad, które będziesz chciał ustalić, zanim od razu wskoczysz.

Gdzie chcesz umieścić nowy komputer

Przed zakupem należy zdecydować, gdzie zostanie zainstalowany nowy komputer. Chcesz móc pomagać i nadzorować swoje dziecko przy komputerze? Czy będą potrzebować prywatności i ciszy, aby prawidłowo odrobić pracę domową? Kiedy już zdecydujesz, gdzie będzie znajdował się komputer, musisz zadać kilka innych pytań.

 Na przykład, czy masz miejsce na nowy komputer? W zależności od dostępnej przestrzeni w domu może być konieczne zakupienie laptopa zamiast komputera stacjonarnego. Możesz również potrzebować nowego biurka do umieszczenia komputera.

Czy Twój nowy komputer będzie wymagał dostępu do Internetu

Jeśli potrzebujesz dostępu do Internetu, czy potrzebujesz programu bezpieczeństwa rodzicielskiego do monitorowania dostępu do niektórych witryn? To pytanie należy zadać w połączeniu z lokalizacją komputera, ponieważ najlepszym sposobem monitorowania tego, co robi Twoje dziecko, jest umieszczenie go w tym samym pokoju co Ty. 

Dobrą praktyką byłoby omówienie z dzieckiem niebezpieczeństw związanych z Internetem, aby upewnić się, że rozumie ono Twoje obawy i zagrożenia, jakie może stwarzać Internet. Musisz także określić, w jaki sposób planujesz podłączyć komputer do Internetu i czy wybrany pokój jest przystosowany do takiego połączenia. Jeśli nie, musisz upewnić się, że komputer jest zgodny z siecią bezprzewodową.

Pamiętaj o ustaleniu ograniczeń czasowych

Omów z nauczycielem dziecka średnie oczekiwania dotyczące pracy domowej i wymagania czasowe dotyczące zadań. Możesz luźno oprzeć swoje ograniczenia czasowe na tej liczbie. Na komputerze jest wiele innych rzeczy, które mogą zajmować czas dziecka, takich jak gry, serwisy społecznościowe i komunikatory. 

Gdy Twoje dziecko zakończy niezbędny czas korzystania z komputera, możesz dać mu trochę elastycznego czasu, ale pamiętaj, aby egzekwować ten limit czasu. Jeśli komputer został zakupiony na potrzeby szkoły, upewnij się, że Twoje dziecko to rozumie. Każde inne użycie jest nagrodą, a nie prawem. Ponadto, egzekwując te zasady, możesz zachęcić dziecko do sięgnięcia po książkę i przeczytania lub spotkania się z przyjaciółmi w parku, aby poćwiczyć.

Określ wymagania dotyczące komputerów w Twojej rodzinie

Zanim kupisz nowy komputer, przedyskutuj, jakie konkretnie potrzeby będziesz mieć ty i twoje dzieci. Na przykład, jeśli dzieci będą używać komputera głównie do celów szkolnych, potrzebny będzie jakiś program do pisania. Starsze dzieci mogą potrzebować oprogramowania do tworzenia prezentacji lub grafiki, co wymaga zakupu bardziej rozbudowanych programów odpowiednich do potrzeb dziecka.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź https://sck.pl

Udostępnij: