We wtorek, 8 listopada 2022 r. o godz. 18.00 w warszawskiej kawiarni CZYTELNIK Nowe Wydanie, przy ul. Wiejskiej 12 A, w ramach wydarzenia „Artyści w Czytelniku Czesław Czapliński” gościem będzie Juliusz Erazm Bolek.
To poeta, prozaik, autor utworów scenicznych, felietonista, laureat Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO. Wiersze pisarza zaprezentują aktorzy: Barbara Garstka i Artur Gotz.
Spotkania z artystami
W kawiarni „Czytelnik Nowe Wydanie” od 6 października br. Czesław Czapliński – jeden z najwybitniejszych polskich fotografów, reporterów i dziennikarzy – organizuje spotkania z artystami. Jest to kontynuacja pomysłu realizowanego wcześniej projektu „Artyści w Łazienkach” organizowanego Łazienkach Królewskich. Te kameralne spotkania są rejestrowane przez reżysera Jerzego Bonczyka i będą dostępne w internecie.
Juliusz Erazm Bolek będzie odpowiadać na pytania Czesława Czaplińskiego i publiczności
8 listopada 2022 r. Juliusz Erazm Bolek będzie odpowiadać na pytania Czesława Czaplińskiego i publiczności. Poeta odpowie m. in. na kwestionariusz Prousta, który jest rodzajem zabawy towarzyskiej, znanej wśród europejskich mieszczuchów i salonowców co najmniej od 2 poł. XIX wieku. Tytuł kwestionariusza pochodzi od nazwiska francuskiego pisarza Marcela Prousta (1871-1922). Kwestionariusz składał się z kilkunastu pytań dotyczących osobowości osoby, która na nie odpowiadała, jej upodobań, zamiłowań itp. Pozornie błahy, stał się kwestionariusz Prousta jednym z pierwszych przykładów „testu” osobowości.
Goście często traktowali to miejsce, jak drugi dom
Kawiarnię „Czytelnik” uruchomiła Maria Iwaszkiewicz – pisarka, felietonistka, dziennikarka, córka pisarza Jarosława Iwaszkiewicza. W 1956 r. przekształciła zwykłą stołówkę Wydawnictwa Czytelnik w Kawiarnię Czytelnik. W tym wyjątkowym miejscu spotykali się i stołowali wielcy polskiej literatury, intelektualiści, aktorzy, filmowcy, słowem wszyscy, którzy potrzebowali „oddechu myśli” bez państwowego nadzoru i cenzury. Goście często traktowali to miejsce, jak drugi dom. Kawiarnia „Czytelnik” stała się ośrodkiem kultury i kontrkultury zarazem – miejscem, gdzie można było spotkać gości, absolutnie wybitnych, i to nie zmieniło się po dziś dzień. Ta długa tradycja jest kontynuowana przez kawiarnię „Czytelnik Nowe Wydanie”.
Juliusz Erazm Bolek
Juliusz Erazm Bolek – poeta i pisarz. W 2010 r. otrzymał Nagrodę Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO (Award Word Day of Poetry UNESCO) za książkę „Abracadabra”. W 2012 r. jego tom wierszy „Skróty szaleństwa” został wydany w formie koncertowego słuchowiska z udziałem zespołu heavy-metalowego Scream Maker. W 2017 r. jego poemat „Corrida” został wyróżniony tytułem „Wiersz Roku”. Publikacja została uznana za „Książkę Roku”, a autor otrzymał nagrodę „Złote Pióro”. W 2022 r. Juliusz Erazm Bolek otrzymał nagrodę „Optymista Roku” za swoje dokonania literackie, w szczególności za poemat „Sekrety Życia. Kalendarz Poetycki”, który jest, jak to określa autor, „czystą afirmacją życia”.
Bolek zajmuje się również poezją konkretną. Prace z tego zakresu zostały opublikowane w jego książce „Litery i symbole”. Co roku pisze wiersze z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy. Wynalazł też i opatentował nową formę książki – „bodybook”, którą można powiesić na szyi.
Szuka także nowych form prezentowania literatury. Tworzy plakaty poetyckie. Były one prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych. Prace ukazały się w dwóch albumach „Och! Ziemio Ty Moja” i „Obrazy ze słów”. Jego książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” pobiła Rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Od 2007 r. współpracuje z graficzką dr Luizą Kwiatkowską, razem z którą co roku publikują ścienny kalendarz artystyczny. Inne, najbardziej znane, publikacje to „Prywatne zagrożenie” i „Ars Poetica”.
Twórczość poety została przetłumaczona na ponad 30 języków. Jest redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli”.
Czesław Czapliński
Czesław Czapliński – światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, łodzianin z urodzenia, obywatel świata. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i w Warszawie. Autor 45. albumów i książek oraz wielu filmów dokumentalnych. Miał ponad 300. wystaw fotograficznych, m. in.: w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a także w Nowym Jorku, Chicago, Nicei, Moskwie, Londynie, Monachium i Brukseli.
W ciągu ponad 40. lat kariery, Czesław Czapliński fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie. Prace artysty znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie. Czesław Czapliński otrzymał wiele znaczących nagród.
Jerzy Bonczyk
Jerzy Bonczyk urodzony w Warszawie – producent, operator filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor blisko 80. filmów dokumentalnych zrealizowanych dla TVP – w tej liczbie Gwiazdozbioru Polskiego Sportu, Gwiazd Tamtych Lat, cyklu o wybitnych aktorach i piosenkarzach, sceny Polskiej.