Przejdź do treści

Dla ograniczania emisji CO2 i wspierania dekarbonizacji przemysłu

Fot. Orlen

Orlen razem z norweskim Equinor, jedną z największych europejskich firm energetycznych, zbuduje kompetencje dotyczące wykorzystania technologii CCS (ang. carbon capture & storage).

Zarządy obu spółek podpisały porozumienie dotyczące współpracy m.in. w zakresie transportu i składowania dwutlenku węgla w Polsce. Rozwiązanie pozwoli ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, wspierając dekarbonizację przemysłu.

Kamień milowy w realizacji strategicznych celów Grupy Orlen

Zgodnie z porozumieniem, Orlen i Equinor przeprowadzą identyfikację miejsc potencjalnego składowania CO2. W grę wchodzą zarówno lokalizacje na lądzie, jak i w polskiej części Bałtyku. W kolejnym kroku partnerzy przeanalizują możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć, w oparciu o wytypowane miejsca składowania w kraju.

– Współpraca z Equinor to kamień milowy w realizacji strategicznych celów Grupy Orlen. Łączymy siły z doświadczonym i zmotywowanym partnerem, aby wypracować unikalne know-how w zakresie technologii CCS. Na bazie tych kompetencji chcemy zbudować nowy, perspektywiczny obszar biznesowy, który wzmocni potencjał dekarbonizacyjny Grupy Orlen. Będzie to jednocześnie impuls do powstania całego ekosystemu firm, które dzięki współpracy z Orlen, będą rozwijać się, budować wartość i oferować nowe miejsca pracy. W ten sposób wywiązujemy się z naszej roli lidera transformacji energetycznej – podkreśla Wiesław Prugar, członek zarządu Orlen ds. Wydobycia.

Obie spółki są zdeterminowane, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne swoich odbiorców

– Orlen i Equinor rozpoczynają dziś nowy etap współpracy, opartej na mocnym fundamencie dotychczasowego partnerstwa energetycznego. Obie spółki są zdeterminowane, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne swoich odbiorców, a jednocześnie wdrażać rozwiązania niskoemisyjne i rozwijać energetykę odnawialną. Podpisane porozumienie otwiera drogę do wspólnego rozpoznania możliwości składowania CO2 w Polsce – mówi Irene Rummelhoff, Wiceprezes ds. Marketingu, Midstream and Processing w Equinor.

W nowej strategii Orlen zadeklarował osiągnięcie zdolności wychwytu, transportu i magazynowania 4 mln ton CO2 rocznie do 2035 roku. Część tego potencjału zostanie wykorzystana na potrzeby dekarbonizacji Grupy ORLEN, w tym jej aktywów petrochemicznych i rafineryjnych. Reszta będzie zaoferowana innym firmom jako usługa.

Do 2030 r. UE ma dysponować możliwością zatłaczania 50 mln t dwutlenku węgla rocznie

Norweski Equinor jest jedną z najbardziej doświadczonych firm w Europie, jeśli chodzi o składowanie dwutlenku węgla. Już w 1996 r. spółka rozpoczęła składowanie CO2 w strukturach złoża Sleipner. Obecnie firma jest zaangażowana w kilka dużych projektów CCS w Europie Północno-Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Equinor jest m.in. udziałowcem Northern Lights, pierwszego transgranicznego projektu CCS, który zapewnia składowanie dwutlenku węgla na zasadzie usługi. We wrześniu 2024 r. oddano do użytku terminal przeładunkowy CO2 a pierwsi klienci będą dostarczać dwutlenek węgla w połowie 2025 r. W ramach początkowego etapu realizacji, Northern Light oferuje możliwość zatłaczania 1,5 mln ton CO2 rocznie.

Plany Orlen związane z CCS i wynikająca z nich współpraca z norweskim partnerem, to odpowiedź na ambitne cele koncernu w zakresie dekarbonizacji oraz nowe europejskie regulacje. W czerwcu 2024 roku weszło w życie rozporządzenie UE w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie, tzw. Net-Zero Industry Act (NZIA). Jego przepisy mają zwiększyć konkurencyjność europejskich firm w zakresie technologii neutralnych emisyjnie oraz poprawić dostęp do tych technologii. NZIA, m.in., wyznacza cele w zakresie budowy potencjału CCS. Do 2030 r. Unia Europejska ma dysponować możliwością zatłaczania 50 mln t dwutlenku węgla rocznie. Obowiązek realizacji tego celu spoczywa na spółkach prowadzących wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej na terenie UE, w tym m.in. na Orlen.

Więcej: https://www.orlen.pl/pl/o-firmie/media/komunikaty-prasowe/2025/Marzec-2025/ORLEN-i-Equinor-beda-wspolpracowac-przy-technologiach-CCS
https://www.youtube.com/watch?v=WXBM6VlJyVg
Udostępnij: