Przejdź do treści

E-narzędzia do analizowania CV i oceny kompetencji

Fot. free-images.com

Jak korzystają z AI działy HR? Jakie ryzyka z zakresu cyberbezpieczeństwa łączą się z wejściem sztucznej inteligencji do świata rekrutacji?

Powinniśmy modyfikować swoje CV na potrzeby każdego ogłoszenia, na które odpowiadamy

Szukanie pracy to zajęcia nie tylko stresujące, ale również mozolne. Zgodnie z poradami rekruterów i rekruterek powinniśmy modyfikować swoje CV na potrzeby każdego ogłoszenia, na które odpowiadamy. Dodatkowo wiele firm wciąż wymaga od kandydatów i kandydatek przesłania listu motywacyjnego.

Specjaliści i specjalistki sugerują, że aby poszukiwania były skuteczne, na samo przeglądanie ogłoszeń i przesyłanie aplikacji należy poświęcić co najmniej dwie godziny w tygodniu. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób chętnie posługuje się nowoczesnymi narzędziami, aby ułatwić sobie ten proces.

ChatGPT może być z powodzeniem wykorzystywany do analizowania CV i oceny kompetencji

Narzędzia w rodzaju ChatGPT mogą być z powodzeniem wykorzystywane do analizowania CV i oceny kompetencji. Są również w stanie zestawiać ze sobą kandydatów i kandydatki, a następnie wskazywać osoby, które posiadają umiejętności i doświadczenie wymagane na danym stanowisku. Mogą również przygotowywać zadania rekrutacyjne, testy techniczne, a nawet pytania, które należy zadać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

AI można wykorzystać, aby proces rekrutacyjny zyskał tzw. ludzką twarz

Wydaje się również, że na podstawie tekstów są w stanie określić pewne cechy charakteru osób piszących. Żeby było ciekawiej, AI można wykorzystać, aby proces rekrutacyjny zyskał tzw. ludzką twarz, czyli był dostosowany do potrzeb i oczekiwań kandydata czy kandydatki np. poprzez dobranie odpowiedniej formy kontaktu, godziny czy terminów.

Furtka dla cyberprzestępców do przeprowadzania akcji niewymagających z ich perspektywy zbyt wiele zachodu

– Grupy na portalach społecznościowych i komunikatory to dla cyberprzestępców furtka do przeprowadzania akcji niewymagających z ich perspektywy zbyt wiele zachodu. Nie muszą nawet fabrykować adresów mailowych w fałszywych domenach, przypominających firmowe. Mechanizm takiego ataku opiera się na umiejętności poprowadzenia rozmowy tak, by szybko wzbudzić zaufanie i uśpić czujność użytkowników.

Rozwój mechanizmów opartych o AI zdecydowanie ułatwi pracę cyberprzestępcom. Będą w stanie przeprowadzać takie ataki na znacznie większa skalę – ostrzega Kamil Sadkowski, starszy specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Eset.
Udostępnij: