Przejdź do treści

EDF wspólnie z Respect Energy zbudują w Polsce „małą” energetykę jądrową

Podpisanie umowy między EDF i Respect Energy. Od l. Sebastian Jabłoński i Vakisasai Ramany; fot. Ambasada Francji w Polsce

W obecności Frédérica Billet, ambasadora Francji w Polsce, firmy EDF i Respect Energy ogłosiły podpisanie umowy o współpracy w celu wyłącznego wspólnego rozwoju projektów energetyki jądrowej w Polsce w oparciu o technologię SMR NUWARD w określonych lokalizacjach.

Wspólne rozwijanie projektów SMR w Polsce

Umowa ta jest wyrazem zdecydowanej woli firm EDF i Respect Energy by wspólnie rozwijać projekty SMR w Polsce. Stanowi także potwierdzenie dużego zainteresowania technologią SMR NUWARD, którą Respect Energy wybrała w swoim dążeniu do rozszerzenia działalności o obszar energii jądrowej. EDF i Respect Energy rozpoczną teraz wspólnie proces oceny określonych nowych (greenfield) lokalizacji i będą kontynuować prace nad uszczegółowieniem biznesplanów i finansowania tego przedsięwzięcia.

Zaangażowanie EDF w realizację europejskiej strategii jądrowej dotyczącej budowy nowych elektrowni

Partnerstwo pomiędzy EDF, największym operatorem jądrowym na świecie, odpowiedzialnym za rozwój technologii SMR NUWARD, oraz Respect Energy, wiodącym europejskim operatorem i sprzedawcą energii odnawialnej z siedzibą w Polsce, świadczy o zaangażowaniu EDF w realizację europejskiej strategii jądrowej dotyczącej budowy nowych elektrowni, w której europejskie rozwiązanie SMR NUWARD stanowi uzupełnienie oferty EDF budowy reaktorów EPR dla Polski.

EDF posiada kompletną europejską ofertę, która pomoże zdekarbonizować polską gospodarkę

EDF potwierdził niedawno swoją ofertę opartą na technologii EPR, mającą na celu wsparcie ambicji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zakładającego stworzenie mocy do 9 GWe energii jądrowej do 2043 r. Dzięki wielkoskalowym reaktorom z rodziny EPR uzupełnionym o mały reaktor modułowy SMR NUWARD, EDF posiada kompletną europejską ofertę, która pomoże zdekarbonizować polską gospodarkę i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Dzięki tej umowie o współpracy ruszamy z pierwszym europejskim projektem SMR w Polsce

Jak zaznaczył Vakisasai Ramany, starszy wiceprezes EDF odpowiedzialny za rozwój międzynarodowych projektów jądrowych: – Łączymy siły z Respect Energy, europejskim graczem na rynku energetycznym z siedzibą w Polsce, specjalizującym się w projektach związanych z zieloną energią. Dzięki tej umowie o współpracy ruszamy z pierwszym europejskim projektem SMR w Polsce, przyczyniając się do zapewnienia Polsce suwerenności energetycznej i przejścia na niskoemisyjne, zrównoważone środki produkcji energii elektrycznej. Z naszym portfolio reaktorów stale wspieramy polskie ambicje rozwoju programu energetyki jądrowej, zarówno w zakresie technologii reaktorów dużej mocy, jak i SMR.

Rozpoczynamy ambitny projekt wdrożenia pierwszego europejskiego reaktora SMR w naszym kraju

Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy Holding, stwierdził: – Będziemy mieć swój udział w projektach rozwoju SMR w Polsce. Współpraca z EDF – największym na świecie operatorem jądrowym – pozwoli nam zarówno wspierać transformację energetyczną w Polsce, jak i przyczynić się do zaspokojenia zapotrzebowania na bezpieczną energię elektryczną, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Podpisując umowę o wyłącznej współpracy, rozpoczynamy ambitny projekt wdrożenia pierwszego europejskiego reaktora SMR w naszym kraju, co pomoże nam w dekarbonizacji polskiej gospodarki i poszerzy nasz rosnący portfel aktywów zeroemisyjnych.
Udostępnij: