Przejdź do treści

Euroskills 2023: Polscy zawodnicy z 13 medalami

Fot. Mikołaj Górecki/WorldSkills Europe

Trzy złote medale, jeden srebrny, trzy brązowe i sześć Medali Doskonałości – to polski bilans Euroskills 2023, największych zawodów branżowych w Europie. Osiągnięty przez Polaków wynik był najlepszy w historii naszego udziału w tych zawodach.

Polakom udało się sięgnąć po złoto w trzech kategoriach: elektronika, gdzie medal zdobył Jan Firlej, frezowanie CNC z medalem Rafała Rygalika i integracja robotów przemysłowych z medalem dla drużyny Piotra Wyrzyka i Huberta Krasuskiego. Ci ostatni zostali także wyróżnieni jako najlepsi zawodnicy w biało-czerwonych barwach.

Srebrny medal powędrował do Dawida Mioka, który startował w kategorii obsługa gości hotelowych. Trzecim miejscem z kolei mogą pochwalić się: Dorota Cieślicka (budownictwo cyfrowe BIM), Rafał Piechaczek (mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych) i Krzysztofa Żurka (chłodnictwo i klimatyzacja).

600 zawodników, 42 kategorie, 3 dni rywalizacji

Do polskich zawodników trafiły także Medale Doskonałości, wyróżnienia przyznawane uczestnikom, którzy uzyskali co najmniej 700 punktów, ale nie udało im się stanąć na podium. To Alan Kaczkowski w spawalnictwie, Łukasz Kobyłecki w serwisie restauracyjnym, Weronika Kwiatek-Binda we florystyce, Janusz Perucki w gotowaniu, Emilia Wilde w fryzjerstwie i Mateusz Wyskok w dziedzinie instalacji sanitarnych i grzewczych.

To szczególny moment, gdy nagradzamy niesamowitą europejską młodzież. jestem dumny, wzruszony i szczęśliwy, że to nam przypadł zaszczyt – ale też olbrzymie wyzwanie – zorganizowania EuroSkills Gdańsk 2023 w piętnaście miesięcy. Jestem przekonany, że zadanie wykonaliśmy dobrze i że wszyscy goście doświadczyli polskiej gościnności. Gratuluję wszystkim zawodnikom bez wyjątku. Jesteście przyszłością, jesteście kwiatem młodego pokolenia – powiedział na zakończenie Prof. Paweł Poszytek, Oficjalny delegat WorldSkills Poland I Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Młodzi fachowcy to przyszłość Europy

Potrzebę rozwoju zawodów branżowych widzą zarówno firmy, jak i poszczególne kraje. Dzięki rozpoczętej w Polsce w 2019 roku reformie edukacji, już blisko 60 proc. absolwentów podstawówek kontynuuje naukę w szkołach branżowych lub technicznych. Ponadto, Komisja Europejska ogłosiła 2023 rok Europejskim Rokiem Umiejętności, promując idee uczenia się przez całe życie. Głównym celem tej inicjatywy jest podniesienie i zmiana kwalifikacji pracowników w UE oraz ograniczenie niedoboru fachowców w Europie.

Braki kadrowe są jednym z większych ograniczeń gospodarki europejskiej, a zmiany demograficzne stanowią wyzwanie dla całego społeczeństwa. Jak wskazują dane GUS-u, wśród zawodów, w których najbardziej brakuje pracowników od lat dominują te, wymagające praktycznych umiejętności, nabywanych w szkołach zawodowych i technicznych. W Polsce zmagamy się m.in. z deficytem ponad  100 tysięcy budowlańców. Pilnie potrzebujemy także dekarzy, elektryków, mechaników samochodowych czy kucharzy.

Wykwalifikowani fachowcy mają przed sobą wielką przyszłość. A faktem jest, że na rynku jest ich zdecydowanie za mało. Dzisiaj nie mamy wystarczającej liczby osób zainteresowanych zawodami branżowymi. Młodzi ludzie często wciąż widzą swoją przyszłość zawodową za biurkiem. Dlatego ważne są wydarzenia promujące branżową ścieżkę kariery, takie jak EuroSkills, które pokazują, że jeśli dobrze radzisz sobie w jakiejś dziedzinie, masz umiejętności, to dzisiaj świat stoi przed tobą otworem –podkreślił Valery Muyard, Managing Director, Renault Trucks Poland, partner EuroSkills 2023 Gdańsk.

#UnitedBySkills

EuroSkills Gdańsk 2023, pod hasłem #UnitedBySkills, był wyjątkowym wydarzeniem dla Polski, łączącym sektor przemysłowy, społeczny i edukacyjny w ciągu trzech dni pełnych akcji zmagań w 42 różnych umiejętnościach i zawodach.

To już ósma edycja, odbywającego się co dwa lata, największego w Europie wydarzenia związanego z kształceniem zawodowym i doskonaleniem umiejętności. Konkurs gromadzi setki młodych profesjonalistów z krajów całej Europy, którzy rywalizują o tytuły najlepszych w wybranej przez siebie umiejętności.

– Jak żadna inna inicjatywa, EuroSkills skutecznie łączy edukację branżową na szczeblu szkół ponadpodstawowych i uczelni wyższych z biznesem, począwszy od lokalnego i krajowego, a skończywszy na globalnych koncernach. Przykłady zawodników, którzy są podziwiani przez kibiców i przy wsparciu sponsorów rywalizują z najlepszymi konkurentami z całego świata, by potem zdobyć pracę w czołowych światowych firmach – inspirują i motywują ich rówieśników – tłumaczy Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Organizatorem  EuroSkills Gdańsk 2023 w partnerstwie z WorldSkills Polska, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AMBEREXPO Gdańsk była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

 

Udostępnij: