Przejdź do treści

Finansowe El Dorado Polski

Fot. free-images.com/Pixabay

Pracy w Warszawie szukają nie tylko miejscowi, ale i przyjezdni, często z daleka. Wysokie wynagrodzenia w stolicy nikogo nie dziwią.

Jeśli dodamy do tego niskie bezrobocie i dużą liczbę ofert pracy stanie się jasne, dlaczego to Warszawa jest postrzegana jako finansowe El Dorado Polski – napisały wirtualnemedia.pl.

Ile faktycznie można zarobić w stolicy i które branże są najlepiej opłacane

Portal sprawdził, ile faktycznie można zarobić w stolicy i które branże są najlepiej opłacane. Niskie bezrobocie w stolicy i bardzo duża liczba ofert od lokalnych pracodawców – tak wygląda rynek pracy w stolicy. Znalezienie zatrudnienia zgodnego z oczekiwaniami, zarówno finansowymi, jak i innymi, nie powinno być problemem dla kogoś, komu naprawdę zależy. Według portalu pracy można szukać na różne sposoby, na przykład przeglądając najnowsze ogłoszenia w Warszawie na GoWork lub innym portalu z ofertami, biorąc udział w targach pracy i targach branżowych, rejestrując się na portalach rekrutacyjnych, wykorzystując znajomości branżowe i referencje.

Trzeba regularnie przeglądać oferty pracy

Na pewno trzeba regularnie przeglądać oferty pracy, bo nowe ogłoszenia pojawiają się codziennie, a szybkość aplikowania niekiedy okazuje się kluczowa. Przed przystąpieniem do poszukiwań warto odpowiedzieć sobie na pytanie o oczekiwaną wysokość zarobków, charakter pracy lub branżę, bliskość od miejsca zamieszkania lub akceptowalny czas dojazdu. Takie wstępne filtrowanie – piszą dalej wirtualmenedia.pl – powinno ułatwić znalezienie pracy, która okaże się satysfakcjonująca nie tylko na krótką metę, ale także w dłuższej perspektywie.

Przeciętne wynagrodzenie rzędu 10 000 zł brutto w IT

W sektorze IT dane za ub. rok wskazują na przeciętne wynagrodzenie rzędu 10 000 zł brutto. Więcej zarabiają specjaliści z minimum dziesięcioletnim stażem oraz pracownicy szczebla menedżerskiego i kierowniczego. Specyfika branży IT wynika między innymi z tego, że pracę można świadczyć w systemie zdalnym, dlatego wiele osób szuka zatrudnienia u zagranicznych pracodawców i na ogół je znajduje. W takim wypadku zarobki są znacznie wyższe i mogą wynosić nawet kilka tysięcy euro.

Ponadto panujące w stolicy bardzo niskie bezrobocie oznacza, że to pracodawcy muszą przekonywać do siebie pracowników, nie odwrotnie. Czynią to na różne sposoby, nie tylko za pomocą wysokich wynagrodzeń, ale też dodatkowych benefitów, szkoleń, możliwości rozwoju zawodowego. Specjaliści w swoich branżach nie muszą się martwić o oferty pracy i zarobki.

Średnio 8300 zł brutto zarabia się w Warszawie

Średnie wynagrodzenie w Warszawie to około 8300 zł brutto. Być może dla specjalistów z doświadczeniem brzmi skromnie, ale trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: po pierwsze to tylko średnia, po drugie – jest o ponad 1500 zł brutto wyższa od średniej krajowej.

Stolica jest naszym krajowym Wall Street

Ponadto pracownicy sektora bankowego w Warszawie nie mają prawa do narzekań. To właśnie stolica jest naszym krajowym Wall Street. Tu znajdują się centrale większości krajowych i zagranicznych banków, stąd i wynagrodzenia mogą być powodem do zazdrości. Przeciętnie w tym sektorze zarabia się 10 000 zł brutto. Na podwojenie tej stawki mogą liczyć dyrektorzy i menadżerowie wyższego szczebla.

Z kolei w branży ubezpieczeniowej zarobki nie są tak wysokie, jak w bankowości, jednak także trzeba je uznać za atrakcyjne – wynoszą przeciętnie od 6 000 do 13 000 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia zależna jest od zajmowanego stanowiska oraz kwalifikacji.

W korporacjach na początek zarabia się 5500 zł brutto, ale najlepsi szybko awansują

Ile się zarabia w korporacjach? Na początek 5500 zł brutto, ale najlepsi szybko awansują. Przeciętne wynagrodzenie specjalisty to około 7000 zł brutto, zarobki kadry kierowniczej zaczynają się od 11 000 zł brutto, a dyrektorskiej od 20 000 zł brutto.

Pracę w przemyśle można traktować jako stabilną i pewną

Także branża przemysłowa w stolicy oferuje bardzo wysokie wynagrodzenia dla specjalistów. Średnie wynagrodzenie np. spawaczy lub konstruktorów to około 8000 – 9000 zł brutto. W stolicy planowanych i realizowanych jest bardzo dużo inwestycji, dlatego pracę w przemyśle można traktować jako stabilną i pewną.

Również budowlaniec w stolicy także ma prawo czuć się uprzywilejowany. Średnie zarobki to od 5000 do 11 000 zł brutto. Pulę rozbija tynkarz, któremu oferuje się nawet 12 000 zł brutto.

Jak stwierdza portal na zakończenie, mieszkańcy Warszawy na pewno nie mają powodów do narzekań. Osoby przyjezdne powinny jednak skalkulować, jaką część wynagrodzenia pochłaniają wysokie koszty życia w Warszawie.
Udostępnij: