Przejdź do treści

Firmy konsultingowe, wspierają w optymalizowaniu kosztów, ale same z problemami finansowymi

Fot. KRD

Opracowują strategie rozwoju, wskazują kierunek zmian, redukują wydatki i polepszają rentowność przedsiębiorstw.

Firmy konsultingowe, choć wspierają innych w optymalizowaniu kosztów działalności, same mają problemy finansowe. Według danych Krajowego Rejestru Długów ich zaległości przekraczają 300 mln zł. Ale dwa razy więcej nie mogą odzyskać od klientów, dla których pracują. Kontrahenci są im winni aż 646,7 mln zł. Zdaniem ekspertów Rzetelnej Firmy nie pomaga to w budowaniu zaufania, które jest kluczowe w branży doradztwa.

Długi złodziejem reputacji

Jednak szerszy zakres działalności i większa liczba klientów to nie zawsze powód do radości. Najnowsze dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że wiele firm konsultingowych czeka na zapłatę za swoje usługi. Klienci są im winni 646,7 mln zł. Jeszcze rok temu było to 495,6 mln zł. Dynamika przyrostu jest więc bardzo wyraźna. W KRD figuruje obecnie 49,5 tys. podmiotów, które są dłużnikami firm doradczych.

Największe zaległości wobec firm konsultingowych mają przedsiębiorstwa z branży transportowej i magazynowej – 168,5 mln zł. To prawie 1/4 całej sumy zadłużenia klientów. Niesolidnym płatnikiem jest też sektor handlowy, który powinien uregulować 139,6 mln zł. Na trzecim miejscu są przedsiębiorstwa budowlane, wstrzymujące zapłatę 79,6 mln zł, a na czwartym przemysłowe z kwotą 73,9 mln zł. Najwięcej niesolidnych płatników działa w woj. mazowieckim. Podmiotom konsultingowym powinny oddać 161,8 mln zł.

W ciągu dwóch lat odnotowano wzrost przeterminowanych należności o ponad 150 proc.

– Dane Krajowego Rejestru Długów pokazują, że wiele firm konsultingowych ma znaczne trudności z odzyskaniem zapłaty za świadczone usługi. W ciągu dwóch lat odnotowano wzrost takich przeterminowanych należności o ponad 150 procent. Jak wskazuje badanie Rzetelnej Firmy „Zaufanie w biznesie”, zaledwie co trzecie przedsiębiorstwo z sektora MŚP opiera swoje zaufanie do kontrahentów na zweryfikowanych danych. Zagrożenia, jakie stoją przed nimi, są wielorakie. Główne to ryzyko niewypłacalności klientów prowadzące do poważnych trudności finansowych lub nawet bankructwa, a także ryzyko wizerunkowe. W branży konsultingowej, gdzie zaufanie i reputacja są kluczowe, opóźnienia w płatnościach mogą wpłynąć na obraz firmy i jej zdolność do pozyskiwania nowych klientów – mówi Sandra Czerwińska, ekspertka Rzetelnej Firmy.

Gros całego zadłużenia firm konsultingowych, 156,2 mln zł, przypada na jednoosobowe działalności gospodarcze

Spółki prawa handlowego obarcza 144,2 mln zł nieuregulowanych zobowiązań.

– Firmy konsultingowe odgrywają istotną rolę w doradzaniu przedsiębiorstwom oraz instytucjom publicznym, wspierając je w podejmowaniu decyzji biznesowych oraz zwiększaniu efektywności działań. Aby utrzymać konkurencyjność, wiele z nich inwestuje znaczne środki w rozwój nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, co dodatkowo obciąża ich budżety – zauważa Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i dodaje:

– Niepokojące jest to, że zadłużenie dotyczy zarówno dużych, jak i małych podmiotów. A to właśnie mniejsze firmy doradcze, często będące specjalistami w niszowych dziedzinach, są szczególnie narażone na wahania rynkowe i opóźnienia w płatnościach ze strony klientów – dodaje prezes Adam Łącki.
Udostępnij: