Przejdź do treści

Historia druku w Polsce. Majątek dzięki ,,Czarnej sztuce”

fot. RaportCSR.pl

Dziś w Warszawie, w Świetlicy Wolności, odbędzie się premiera filmu pt. Majątek dzięki ,,Czarnej sztuce”. Film przedstawia losy Jana Hallera, protoplasty polskiego rodu Hallerów i jednego z pierwszych wydawców druków i książek w Polsce – poinformował portal RaportCSR.pl.

Premiera odbędzie 17 października, o g. 18:00, w Świetlicy Wolności przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie.

Debata „Słowo pisane w erze cyfryzacji”

Następnie odbędzie się debata „Słowo pisane w erze cyfryzacji”, w której udział wezmą:

  • Dr Joanna Jasitczak, twórca kanału YouTube Tu Historia, Prezes Fundacji ObiektywNaPrzeszłość;
  • Michał Banaś, dyr. wydawnictwa WEI;
  • Marcin Kruszewski, twórca kanału Prawo Marcina;
  • Marcin Rosołowski; wiceprezes Fundacji XBW Ignacego Krasickiego;
  • Bartłomiej Janowicz (moderator), Office Manager Warsaw Enterprise Institute.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Patronem cyklu jest Żabka.

Oficyna Hallera uzyskała przywilej królewski na wyłączność druków państwowych

Jak informuje Wikipedia, Jan Haller (…) podczas licznych podróży w interesach za granicę nawiązał kontakt z przodującymi oficynami wydawniczymi na Zachodzie. Tam też wydał na polskie zlecenie m.in. podręczniki uniwersyteckie (zamawiał druki m.in. w oficynie Georga Stuchsa). W 1501 r. sprowadził do Krakowa drukarza z Metzu Kaspra Hochfedera, który rozpoczął drukowanie książek pod szyldem Hallera w 1505 r. 30 września 1505 r. jego oficyna uzyskała przywilej królewski na wyłączność druków państwowych.

27 stycznia 1506 r. wydrukował na pergaminie Statut Łaskiego. Była to pierwsza w Polsce publikacja urzędowa wydana drukiem (ok. 150 egzemplarzy). W 1508 r. opublikował pierwszą drukowaną książkę w języku polskim: Historyja umęczenia Pana naszego Jezusa Chrystusa. W 1510 r. kupił młyn papierniczy w Czerwonym Prądniku.

Około 300 książek o najwyższym poziomie edytorskim

Owocem pracy Hallera było wydanie około 300 książek o najwyższym poziomie edytorskim. Drukował m.in. dzieła Erazma z Rotterdamu i Cycerona.

W 1509 r. wydrukował debiut translatorski Mikołaja Kopernika – łaciński przekład z greki zbioru 85. fikcyjnych listów obyczajowych, sielskich i erotycznych bizantyjskiego historyka z VII wieku Teofilakta Symokatty, wydane pod tytułem łac. Theophilacti scolastici Simocati ep[isto]le morales: rurales et amatorie interpretatione latina („Teofilakta scholastyka Symokatty listy obyczajowe, sielskie i miłosne w przekładzie łacińskim”).
Udostępnij: