Przejdź do treści

 Ile wynoszą zarobki księgowych w biurze rachunkowym?

Praca w księgowości

Zatrudnienie w finansach z roku na rok jest coraz bardziej atrakcyjną opcją dla wszystkich osób wkraczających na rynek pracy. Wpływ na to mają zarówno zauważalne deficyty w wielu zawodach w branży, jak i stale rosnące płace.

Jednym z najczęściej obieranych kierunków jest praca w biurze rachunkowym jako księgowy – a zważywszy na fakt powstawania w Polsce coraz to nowszych przedsiębiorstw, tendencja ta nie powinna być szczególnie zadziwiająca. Ile wynoszą zarobki księgowych w biurze rachunkowym i jakie warunki trzeba spełnić by dostać w nim pracę? Gdzie najlepiej szukać pracy jako księgowy? Jakie stopnie awansu możemy wyróżnić na opisywanym stanowisku? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Praca w księgowości – jakie wymagania trzeba spełnić?

Podstawowym warunkiem jaki trzeba spełnić, aby móc myśleć o rozwoju kariery jako księgowy, jest oczywiście wykształcenie. Najmilej widzianym przez pracodawców jest oczywiście wykształcenie wyższe w obszarze ekonomii, choć wystarczy wykształcenie średnie – techniczne bądź ogólne, poparte ukończeniem odpowiedniego kursu. Doświadczenie w zawodzie również jest mile widziane, choć jego zdobycie nie powinno być problematyczne z uwagi na powszechność praktyk – co więcej, ukończenie stażu w określonym biurze rachunkowym, bardzo często jest równoznaczne z przedłużeniem współpracy, opartym o umowę o pracę.

Kolejnym z warunków koniecznych jest znajomość prawa podatkowego, ustawy o rachunkowości, a także innych dokumentów ściśle powiązanych z omawianym zagadnieniem. Istotna dla pracodawcy będzie także umiejętność obsługi komputera, przede wszystkim na obszarze posługiwania się programami księgowymi, arkuszami kalkulacyjnymi i pochodnymi programami, usprawniającymi pracę w biurze rachunkowym.

Nie bez znaczenia będą także określone kompetencje miękkie, które dla pracy w finansach mogą okazać się niezbędne. Idealny księgowy powinien być przede wszystkim odporny na stres, potrafić działać pod presja czasu oraz być osobą samodzielną, logicznie myślącą i komunikatywną.

Zarobki w biurze rachunkowym – ile wynoszą i od czego są uzależnione?

Zarobki księgowego uzależnione są przede wszystkim od zajmowanej w hierarchii pozycji, a więc również od stażu pracy, nierozłącznego dla rozwijania kariery w zawodzie. Szacuje się, że młodszy księgowy może zarobić średnio 3 500 złotych brutto. Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku zwykłych księgowych, gdzie ich pensja rośnie średnio o tysiąc złotych, a jeszcze lepiej, gdy mówimy o głównym księgowym – wówczas w grę wchodzić może nawet pensja rzędu 7 200 złotych brutto.

Innym czynnikiem wpływającym na wynagrodzenie księgowych, jest miejsce, w jakim przyszło im zdobyć zatrudnienie. Mniejsze, lokalne biura rachunkowe, z całą pewnością wypadną dużo słabiej na tle dużych przedsiębiorstw z wielkich miast. Ponadto warto zauważyć, że główny księgowy zatrudniony bezpośrednio w docelowej instytucji, będzie mógł liczyć na zyski nawet rzędu 20 000 złotych brutto w skali miesiąca.

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę jako księgowa?

Istnieją trzy, godne rozważenia metody na znalezienie pracy jako księgowa. Trzeba jednak szczerze przyznać, że wyłącznie jedna z tych opcji jest rzeczywiście efektywną – chodzi, naturalnie, o internet. Za pośrednictwem właściwych portali internetowych, zbierających rozmaite oferty pracy, kandydat będzie w stanie złożyć swoją aplikację nawet na kilkadziesiąt dopasowanych do siebie ofert w ciągu jednego tylko dnia. Pracodawcy z kolei cenią sobie wspomniane portale głównie ze względu na możliwość przyspieszenia rekrutacji nawet o kilka tygodni. Jeżeli zatem zależy Ci na tym, by praca jako księgowa jak najszybciej stała się Twoją codziennością, sprawdź najnowsze oferty na GoWork i wybierz dla siebie najlepszą z możliwości!

Naturalnie, nie jest to jedyna z opcji. Tradycyjne formy kontaktu, choć nie są w stanie równać się swoją efektywnością z dobrodziejstwami cyfryzacji, nadal mogą w wielu przypadkach uchodzić za wartościowe metody poszukiwania pracy – szczególnie, gdy zależy Ci na stażu lub praktykach zawodowych, bez których w tej profesji się nie obejdzie. Możesz udać się do wybranego biura rachunkowego i złożyć swoją aplikację w trakcie bezpośredniej rozmowy z przedsiębiorcą, nawet wówczas, gdy formalnie nie prowadzi on rekrutacji na określone stanowisko.

W niektórych przypadkach warto również zgłosić się do lokalnego urzędu pracy i przejrzeć najnowsze ze znajdujących się w nim ofert. Wbrew obiegowej opinii, tego rodzaju instytucje zapewniają dostęp do atrakcyjnych wakatów nie tylko dla pracowników fizycznych o niskich kwalifikacjach czy niewielkim doświadczeniu, ale również dla osób wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach, gdzie posiadanie określonych umiejętności jest niezbędne – przykładem może być księgowa.

 

Udostępnij: