sobota, 30 grudzień 2017 12:03

Bezrobocie w listopadzie spada pierwszy raz od 10 lat

Napisał
Bezrobocie w listopadzie spada pierwszy raz od 10 lat fot. sxc.hu

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia rejestrowanego wynosi obecnie 6,5%, co stanowi najlepszy listopadowy wynik od 1990 r.

Jak zaznacza ekspert Work Service, pomimo wejścia w okres zimowy, po raz pierwszy od dekady bezrobocie w listopadzie odnotowało spadek miesiąc do miesiąca. Jest to związane zarówno z dobrą koniunkturą na pracę, czynnikami sezonowymi jak i zapewne efektami wprowadzenia nowego wieku emerytalnego.

W listopadzie stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 6,5%, co stanowiło niższy wynik o 1,7 pp. w stosunku do listopada 2016 r. i 0,1 pp. niższe wskazanie niż w październiku 2017 r.

- Pomimo rozpoczęcia okresu zimowego sytuacja na rynku pracy nadal napawa optymizmem. Zwykle w tym okresie roku obserwowaliśmy wzrosty poziomów bezrobocia, jednak obecnie udało się przełamać ten sezonowy cykl. W tym roku po raz pierwszy od 10 lat mogliśmy obserwować spadek poziomów bezrobocia rejestrowanego w listopadzie. Jest to związane z utrzymującym się przez cały rok silnym popytem na pracowników, który pod koniec roku został dodatkowo wspary przez czynniki sezonowe. Wpływ na tak dobre osiągnięcia mogło mieć również wprowadzenie nowego wieku emerytalnego, z którego w ostatnich miesiącach skorzystało ponad 320 tysięcy Polaków. Wiele z tych osób nadal kontynuuje aktywność zawodową, ale część z nich, która była bezrobotna z pewnością zniknęła z rejestrów Urzędów Pracy – komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service.

Co bardzo istotne, dobra sytuacja na rynku pracy zaczyna się upowszechniać na coraz większym obszarze kraju. Już tylko w jednym na 16 województw notowana jest dwucyfrowa stopa bezrobocia, podczas gdy przed rokiem takie wskazania występowały jeszcze w 7.  województwach. Jednak w pierwszych miesiącach nowego roku możemy spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia, co będzie związane głównie z ustaniem prac świątecznych i czynnikami sezonowymi – dodaje Kubisiak.

Partner strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Patronat honorowy

miir

mrpps

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę