wtorek, 10 kwiecień 2018 12:52

Znamy organizatora udziału Polski w EXPO 2020

Napisał
Znamy organizatora udziału Polski w EXPO 2020 fot. pl.wikipedia

Rząd powierzył prezesowi Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH), Tomaszowi Pisuli funkcję Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie - ZEA).

W związku z tym, organizatorem udziału Polski w wystawie została PAIH, a pieczę nad realizującą zadania będzie sprawować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – napisał resort na swojej stronie internetowej. - Wystawa Światowa w Dubaju rozpocznie się za ponad dwa lata, jednak już teraz rozpoczynamy intensywne prace nad przygotowaniem udziału Polski do tego prestiżowego wydarzenia. Chcemy konsekwentnie budować wizerunek naszego kraju jako aktywnego uczestnika EXPO, co zostało wielokrotnie docenione podczas poprzednich Wystaw Światowych w Szanghaju, Mediolanie czy w ubiegłym roku w Astanie. Postrzegamy nasz udział w EXPO Dubaj 2020 jako szansę na wyjątkowo intensywną promocję gospodarczą dla polskich firm oraz wzmocnienie współpracy Polski ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a także całym regionem Bliskiego Wschodu– podkreśla Tomasz Pisula, Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2020 w Dubaju.

Wzorem poprzednich Wystaw Światowych, Polska traktuje swój udział w EXPO wielowymiarowo. Narodowej ekspozycji przygotowanej na terenie wyznaczonym przez organizatorów towarzyszył będzie program gospodarczy, aktywizujący polskich przedsiębiorców zarówno przed rozpoczęciem wystawy, w jej trakcie oraz po jej zakończeniu. Udział Polski w EXPO 2020 w Dubaju, a w szczególności organizacja Dnia Narodowego, stanie się osią prowadzonych w regionie działań polityczno-dyplomatycznych. Obecność Polski na Wystawie Światowej wzmocni również program promocji kulturalnej i regionalnej. Co więcej, planuje się, że poza pawilonem oraz terenem samej wystawy nasz udział w EXPO będzie zaakcentowany poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń w Dubaju oraz realizację długofalowych działań komunikacyjnych.

- Udział Polski w Wystawach EXPO wpisuje się w założenia Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Nasza obecność w Dubaju to wyjątkowa szansa na prezentację potencjału  Polski i polskiej gospodarki, a tym samym wykorzystanie przez rodzimych przedsiębiorców niezagospodarowanego jeszcze popytu wewnętrznego rynków Bliskiego Wschodu. Poszukując polskiej odpowiedzi na temat przewodni zaproponowany przez organizatorów Wystawy Światowej w 2020 r., koncentrujemy się w szczególności na zagadnieniu zrównoważonego rozwoju. Chcemy pokazać światu jak Polska stwarza i promuje nowoczesne technologie, dążąc jednocześnie do zapewnienia całemu społeczeństwu wysokiej jakości życia– mówi premier Mateusz Morawiecki.

Pierwsze Expo w regionie MEASA potrwa od 20 października 2020 r. do 10 kwietnia 2021 r., a jego organizatorzy spodziewają się aż 25 milionów gości. Hasło przewodnie imprezy - „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” (ang. „Connecting minds, creating the future”) - doprecyzowane zostało w trzech podtematach: Opportunity (Możliwości), Mobility (Mobilność) i Sustainability (Zrównoważony Rozwój). Szacuje się, że na 4 km2 wystawy zaprezentuje się 180 państw i organizacji, a tradycyjnym ekspozycjom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń dodatkowych w przestrzeni miejskiej.

- Rozpoczynamy przygotowania do kolejnego międzynarodowego wydarzenia, podczas którego pokażemy silę i potencjał naszej gospodarki. Po Niemczech i Kazachstanie, czas na Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rynek Bliskiego Wschodu to dla naszych przedsiębiorców wciąż mało znany świat., a zależy nam na odważnym wchodzeniu polskich firm na duże rynki. Udział w Expo w Dubaju z pewnością w tym pomoże. Z jednej strony będzie doskonałą okazją dla naszych rodzimym firm do pokazania swoich rozwiązań, nawiązywania relacji biznesowych i pozyskania nowych partnerów. Z drugiej strony  polscy przedsiębiorcy będą mieli unikalną możliwość poznania uwarunkowań i zasad obowiązujących na bardziej odległych rynkach –  tłumaczy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W najbliższych miesiącach powstanie Koncepcja Programowa, przedłożona następnie do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Kluczowym przedsięwzięciem planowanym na lata 2018-2019 będzie ogłoszenie przetargów oraz wybór wykonawców, którzy stworzą koncepcję tematyczną i architektoniczną Pawilonu Polski, a następnie zaprojektują, wybudują i zapewnią właściwe funkcjonowanie ekspozycji. Informacje o kolejnych etapach przygotowań do Wystawy Światowej EXPO 2020 będzie udostępniać Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

EXPO 2020 – powrót do korzeni

EXPO 2020 w Dubaju będzie pierwszą Wystawą Światową organizowaną w kraju arabskim. Organizatorzy podkreślają bezpośrednie nawiązanie do pierwotnych założeń wystaw EXPO, które od 1751 roku stanowią największe forum prezentacji osiągnięć naukowych, pozwalając dzielić się wiedzą i debatować nad globalnymi problemami świata. Przesłanie EXPO Dubaj 2020 sprowadza się do założenia, że rozwiązanie największych globalnych problemów jest poza zasięgiem jednego państwa czy regionu, dlatego warto działać wspólnie, bez względu na szerokość geograficzną, bariery instytucjonalne czy różnice kulturowe, aby razem osiągnąć sukces.

Organizatorzy EXPO 2020 w Dubaju podkreślają, że to pierwsza w historii Wystawa Światowa, której tak wyraźnym założeniem będzie integracja oraz dostępność dla wszystkich. Stąd dążenie do zaproszenia jak największej liczby krajów (180), troska o stworzenie równych warunków dla prezentacji dorobku wszystkich , także tych uboższych (zasada jeden kraj – jeden pawilon), jak również planowanie przyciągnięcia najwyższej w historii wystaw EXPO liczby zagranicznych gości (70%).

Organizatorzy EXPO 2020 w Dubaju deklarują dużą otwartość na współpracę przy realizacji projektu EXPO z firmami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Stworzona została interaktywna platforma internetowa służąca nawiązywaniu współpracy handlowej i gospodarczej sektorów B2B (Business to Business), B2C (Business to Customer) oraz B2G (Business to Government) przy realizacji projektów związanych z tworzeniem infrastruktury oraz obsługą Wystawy. Dzięki temu przedsięwzięciu organizatorzy chcą przyczynić się do internacjonalizacji małych i średnich firm MŚP, umożliwiając im udział w zamówieniach publicznych związanych z organizacją EXPO 2020. Szacuje się, że ponad 20 % budżetu o wartości 5 mld zł zostanie przekazane na realizację zamówień dla firm z tego sektora zarejestrowanych na platformie.

Organizatorzy zamierzają wspierać młode przedsiębiorstwa również poprzez program grantowy EXPO Live. Dzięki niemu małe i średnie przedsiębiorstwa, a także startupy, mogą składać aplikacje na granty do wysokości 100 tys. dolarów na realizację innowacyjnych rozwiązań powiązanych z tematami EXPO. Podczas Wystawy podmioty, które otrzymały granty, zaprezentują się w specjalnym pawilonie wystawienniczym.  

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę
Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

10. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.