czwartek, 12 kwiecień 2018 15:09

Główne wydarzenie 7. Targów CSR

Napisał
Główne wydarzenie 7. Targów CSR fot. Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Na stadionie PGE Narodowym w Warszawie odbyły się 12 kwietnia br. 7. Targi CSR.

Hasłem imprezy, zorganizowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu (FOB), był „Biznes we współpracy”. Ma ono na celu podkreślenie znaczenia współpracy w biznesie - jej roli w rozwoju społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Odzwierciedla również zapowiedzi o poświęceniu części merytorycznej wydarzenia tematowi szeroko pojętej „współpracy”.

Obok części konferencyjnej, w ramach której – jak informowaliśmy – przeprowadzono 15 paneli dyskusyjnych i warsztatów z udziałem  m.in. Roberta Korzeniowskiego (UNICEF), Andżeliki Możdżanowskiej (wiceminister inwestycji i rozwoju), Michała Szułdrzyńskiego (Rzeczpospolita) i Ester Barrajon (CSR Europe), głównym wydarzeniem warszawskiej imprezy było zaprezentowanie najnowszego Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, wydawanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Wydawnictwo objęło w obecnej edycji 1190 dobrych praktyk biznesu z zakresu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. Wedug FOB to ponad 300 praktyk więcej niż w ubiegłorocznym raporcie i kolejny rekord w 16-letniej historii publikacji, pokazujący systematyczny i coraz bardziej intensywny rozwój koncepcji CSR (corporate social responsibility) w naszym kraju. Publikacja dostępna jest w wersji online, a tegoroczne praktyki dołączono do przeglądarki praktyk ze wszystkich 16. lat.

Raport to największy w Polsce przegląd działań biznesu społecznie odpowiedzialnego w danym roku. Pierwsze edycje publikacji zawierały przykłady kilkudziesięciu działań prowadzonych przez firmy, które mieściły się na kilkunastu stronach. Teraz, po 16. latach na blisko 200. stronach publikacji znalazły się opisy 1190 dobrych praktyk – 639 nowych i 551 długoletnich – to odpowiednio o 39% i 32% więcej praktyk niż w ubiegłorocznej edycji raportu.

Ten zdecydowany wzrost liczby praktyk odzwierciedla rosnącą świadomość roli i znaczenia rozwiązań CSR. Firmy coraz rzadziej utożsamiają je tylko z prostymi działaniami filantropijnymi i zaczynają podchodzić do CSR kompleksowo, włączając rozwiązania społecznie odpowiedzialne w strategie biznesowe na różnych szczeblach organizacji.

W opinii Marzeny Strzelczak, dyr. gen., czł. zarządu FOB, tegoroczna edycja wydawnictwa przyniosła kilka nowości. „Po pierwsze (…)liczba zgłoszonych praktyk nowych i długoletnich zaskoczyła nawet zespół FOB(…). Tym razem było to 639 nowych praktyk i 551 praktyk długoletnich, odpowiednio o 39% i 32% więcej niż w poprzedniej edycji. Ważną nowością są też zgłoszenia praktyk od niemal 60 małych i średnich firm, co potwierdza, że wdrażanie CSR jest możliwe w każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości. Kolejne novum: w ślad za ubiegłorocznym pomysłem pokazywania nowych praktyk w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju w tym roku analogicznie przedstawiamy również działania długoletnie, w przekonaniu, że długookresowe podejście jest kluczowe dla realizacji Agendy 2030”.

Zdaniem Strzelczak (…)niezmiennie najwięcej działań, zarówno nowych, jak i długoletnich, dotyczy zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnych. (…)Mogą dotyczyć wielu aspektów, wspierać rozwój kompetencji różnych grup – także zagrożonych wykluczeniem, budować partnerstwo i kapitał społeczny, odpowiadać na istotne wyzwania, a firmy faktycznie mogą oddać dług swojemu otoczeniu. Również środowisko naturalne niezmiennie plasuje się wśród najpopularniejszych obszarów zainteresowania biznesu. Coraz częściej pojawiają się tu także praktyki związane z gospodarką obiegu zamkniętego oraz tzw. zero waste. Z kolei bardzo różnorodne działania (od narzędzia pomagającego przeliczyć wynagrodzenie po gazetę wydawaną w narodowym języku pracowników) pokazują, że firmy w Polsce dostrzegają potencjał płynący z pojawienia się na rynku pracy osób pochodzenia ukraińskiego. W porównaniu z rokiem ubiegłym można także zaobserwować niemal stuprocentowy wzrost liczby praktyk dotyczących miejsca pracy”.

W trakcie 7. Targów CSR miał także miejsce finał 8. edycji konkursu „Pióro odpowiedzialności”. Wśród laureatów znaleźli się autorzy tekstów opublikowanych na łamach takich tytułów jak: „Benefit”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Magazyn Miasta”, „Newsweek”, „Polityka”, „Rzeczpospolita”, a także w publikacjach „Dobre marki z przesłaniem”, „Partnerstwo w praktyce. Przegląd działań”.

- Jak co roku konkurs „Pióro odpowiedzialności” daje możliwość przypomnienia najlepszych i najbardziej wartościowych tekstów na temat społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju. W tym roku oceniliśmy 64 teksty, a nagrodzić i wyróżnić zdecydowaliśmy się łącznie 8 artykułów. Nie przypadkiem też prezentacja wyników konkursu tradycyjnie towarzyszy ogłoszeniu naszej dorocznej publikacji, Raportu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, stanowiącego przegląd CSR minionego roku kalendarzowego. Aktywność mediów to istotny element edukacji i zmieniania biznesu na bardziej odpowiedzialny każdego roku, dlatego tym bardziej należy tę pracę podsumować i docenić – mówi Marzena Strzelczak, dyr. gen. FOB, przewodnicząca jury konkursu „Pióro odpowiedzialności”.

Wśród partnerów i patronów 7. Targów CSR znaleźli się: organizator: Forum Odpowiedzialnego Biznesu; Partner Główny: Siemens Polska; Partner: ERGO Hestia, Jeronimo Martins Polska, Polpharma; patroni: Krajowa Izba Gospodarcza, i Pracodawca Godny Zaufania.

 

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę