poniedziałek, 09 lipiec 2018 12:03

Sposób na działanie jednoosobowych firm po śmierci ich właściciela

Napisał
Sposób na działanie jednoosobowych firm po śmierci ich właściciela fot. freeimages.com

Senat przyjął projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Wprowadził jednocześnie 29 poprawek do tej ustawy - poinformowała agencja ISBnews.

Ustawa (projekt rządowy) umożliwi działanie jednoosobowych firm po śmierci ich właścicieli - informuje Senat. Obecnie, kiedy umiera właściciel firmy wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jego spadkobiercy nie mogą kontynuować prowadzenia biznesu, wygasa bowiem wiele uprawnień firmy, np. do korzystania z NIP, zezwoleń i koncesji. Na mocy nowelizacji po śmierci właściciela firma będzie mogła zachować pracowników, NIP i ciągłość rozliczeń podatkowych, korzystać z koncesji czy zezwoleń uzyskanych przez przedsiębiorcę, a także zawartych przez niego kontraktów handlowych.

Ustawa umożliwi przedsiębiorcom powołanie tzw. zarządcy sukcesyjnego, który przejmie prowadzenie firmy po śmierci właściciela, zgodnie z tzw. mechanizmem awaryjnym zarządcę sukcesyjnego będą też mogli ustanowić spadkobiercy lub małżonek przedsiębiorcy w terminie dwóch miesięcy od jego śmierci. Zarządca sukcesyjny będzie mógł prowadzić firmę, co do zasady, aż do działu spadku, maksymalnie przez dwa lata.

Partner strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Patronat honorowy

miir

mrpps

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę