piątek, 03 sierpień 2018 12:35

Kolebka „Solidarności” znów w polskich rękach

Napisał
Kolebka „Solidarności” znów w polskich rękach fot. pl.wikipedia

– Do podpisania umowy w sprawie odkupienia Stoczni Gdańskiej  z rąk ukraińskiego inwestora przez państwo polskie podchodzimy z nadzieją. Jest to dobre posunięcie ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu, o które zresztą „Solidarność” postulowała od lat. Jednak wszystko będzie zależeć od tego, czy pójdą za tym konkretne inwestycje i zostanie zrealizowany plan rozwoju Stoczni. Dlatego jako związek jesteśmy ostrożni w ocenie samego faktu podpisania umowy między ARP a ukraińskim współwłaścicielem  stoczni – powiedział Roman Gałęzewski, przewodniczący  KM NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej.

Jak przypomina na swojej stronie internetowej gdańska Solidarność w lipcu Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała w Warszawie umowę w sprawie odkupienia od ukraińskiego właściciela Serhija Taruty 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk oraz 50 proc. udziałów GSG Towers. Tym samym ARP przejmuje pełną kontrolę nad Stocznią Gdańsk i GSG Towers.

Czy kolebka „Solidarności” ma szansę stać się jednym z filarów przemysłu stoczniowego w Polsce zależy od realizacji deklaracji składanych przez przedstawicieli ARP.

– Za nami bardzo długie negocjacje. Po roku trudnych rozmów udało się nam uzyskać satysfakcjonujące warunki, które odzwierciedlają wartość obu firm. Teraz musimy szybko podjąć działania rozwojowe związane z realizacją biznesplanu, aby odbudować ich potencjał i konkurencyjność, wykorzystując koniunkturę w branży stoczniowej i energetyce wiatrowej, zwłaszcza morskiej. Stocznia Gdańsk ma szansę stać się jednym z filarów przemysłu stoczniowego w Polsce, a zarazem stabilnym miejscem pracy, dającym satysfakcję zatrudnionym. Z kolei GSG Towers wykorzysta w pełni swój potencjał produkcyjny – mówi Andrzej Kensbok, p.o. prezesa ARP.

Przejęcie kontroli właścicielskiej przez ARP jest szansą na ustabilizowanie sytuacji Stoczni Gdańsk i GSG Towers, umożliwiając im dostęp do rynkowego finansowania, niezbędnego do prowadzenia bieżącej działalności, które przełoży się na wzrost sprzedaży obu firm i zrównoważenie przychodów z kosztami. Kensbok zapewnił, że zatrudnienie w stoczni zostanie utrzymane, a w niektórych obszarach – zwiększone. Obecnie łączne zatrudnienie w dwóch podmiotach tworzących stocznię to około 840 osób.

Na dwa dni przed podpisaniem umowy związkowcy z NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej wystosowali list otwarty do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego, w którym podziękowali za zaangażowanie i okazanie wsparcia w realizacji potencjału rozwojowego stoczni poprzez uregulowanie struktury właścicielskiej.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę