wtorek, 07 sierpień 2018 12:58

Prezesie, chcesz zarabiać więcej? Zadbaj o aktywność fizyczną swoich pracowników!

Napisał
Prezesie, chcesz zarabiać więcej? Zadbaj o aktywność fizyczną swoich pracowników! fot. Prime

Richard Branson to jeden z najpopularniejszych liderów biznesowych na świecie. Jego podejście do ludzi i pieniędzy stanowi inspirację dla tysięcy osób na całym świecie. W biznesie stawia on nie na klientów, lecz na swoich pracowników. Twierdzi, że jeśli pracodawca będzie dbał o swoich pracowników, oni będą troszczyć się o jego klientów. Polscy prezesi zaczęli dostrzegać, że warto dbać o dobre samopoczucie pracowników. Aby dobrze wykonywali powierzone obowiązki, muszą zachować nie tylko dobrą kondycję psychiczną, ale również fizyczną.

Przeprowadzane badania wyraźnie wskazują, że istnieje bezpośredni związek między szczęśliwymi pracownikami, a szczęśliwymi klientami. Według raportu Customers 2020, firmy Walker, już za dwa lata obsługa klienta stanie się ważniejsza, niż sam produkt czy jego cena. Ponadto o złych doświadczeniach na temat klienta usłyszy średnio dwa razy więcej osób niż o pozytywnej opinii na  jego temat. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednie nastawienie całego personelu, bez względu na to, czy obsługa klienta odbywa się bezpośrednio, czy za pomocą telefonu czy e-maila. Silne zaangażowanie pracowników sprawia, że pozytywnie wypowiadają się na temat swojej pracy i przedsiębiorstwa. Dlatego coraz częściej pracodawcy inwestują w budowanie ich zaangażowania.

Benefity pozapłacowe są jednym z podstawowych narzędzi systemu motywacyjnego skoncentrowanego na indywidualnych potrzebach zatrudnionych. W badaniach przeprowadzonych przez Sedlak & Sedlak w ub. roku aż 27,9% respondentów stwierdziło, że karnety do klubów fitness uważają za jeden z najbardziej atrakcyjnych benefitów (tuż po rozszerzonym pakiecie opieki medycznej). W tym samym badaniu ankietowani zadeklarowali (28%), że pakiet benefitów proponowany przez pracodawcę miał znaczący wpływ na wybór firmy, dla której pracują.

- Dbanie przez pracodawcę o zdrowie i samopoczucie pracownika zwraca się wielokrotnie - pracownik jest bardziej efektywny, zadowolony, mniej choruje i czuje się doceniony. Większość z nas wie, że sport pomaga zadbać o kondycję i sprawność. Dużo rzadziej uświadamiamy sobie jednak zbawienny wpływ ćwiczeń na nasz układ odpornościowy i pracę organów wewnętrznych. Podczas aktywności fizycznej dotleniamy mózg, usuwamy napięcie nagromadzone podczas całego dnia, pobudzamy krążenie i wyciszamy emocje oraz negatywne odczucia – tłumaczy Kornel Andrzejewski, prezes sieci szczecińskich siłowni Prime.

Aktywność fizyczna ma szczególne znaczenie przede wszystkim dla osób wykonujących pracę siedzącą. Trudno dziś sobie wyobrazić miejsce pracy bez komputera. Przed monitorem spędzamy coraz więcej godzin, zarówno w pracy, jak i w domu. Rodzi to wiele negatywnych skutków dla naszego zdrowia. Bardzo poważnym problemem u osób pracujących w biurach, przed komputerami jest otyłość.

Siedzenie nie pożytkuje energii - przemiana materii zostaje spowolniona, a tkanka tłuszczowa wypiera tkankę mięśniową. Wolniejsze staje się krążenie krwi, przez co osoby wykonujące pracę umysłową są dwa razy bardziej narażone na choroby serca i układu krążenia niż pracownicy fizyczni. Polska od niedawna jest krajem w którym społeczeństwo najszybciej tyje. Już 64% mężczyzn w naszym kraju ma za dużą masę ciała. Wśród kobiet odsetek ten sięga już 49%. Niestety, na tym nie koniec.  Według opublikowanych prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia otyłości będzie w najbliższych dekadach narastać w całej Europie, w tym także w Polsce. Polskie dzieci tyją najszybciej na świecie.  Co piąte dziecko (22%) ma problemy z nadwagą i otyłością, a w Warszawie i okolicach niemal co trzecie (32 %). W Warszawie w ciągu ostatnich trzech dekad liczba małych otyłych wzrosła aż dziesięciokrotnie! Polskie dzieci są otyłe nie tylko dlatego, że fatalnie się odżywiają. Również dlatego, że coraz mniej się ruszają. W wielu szkołach zrezygnowano
z popularnego kiedyś testu Coopera sprawdzającego sprawność i wytrzymałość. Powód? Dzieci odpadały już w przedbiegach, zdarzały się przypadki zasłabnięć. Jak podaje Naczelna Izba Kontroli już 30% polskich nastolatków nie chodzi na WF. Problem jest tym poważniejszy, że rosnąca nadwaga u dzieci i młodzieży oznacza jeszcze większe ryzyko nadwagi i otyłości w dorosłym życiu.

Otyłość to jeden ze negatywnych skutków braku aktywności fizycznej. Podczas długotrwałego siedzenia spada poziom dobrego cholesterolu i zwiększa się ryzyko cukrzycy. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Loughborough University i University of Leicester, w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia, prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę zwiększa się o 112% i o 147% w przypadku chorób serca. Według badań American College of Cardiology, spędzanie w pracy osiem godzin przy biurku zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 15%. Liczby te są zatrważające.

Pracownik, który przez wiele godzin przebywa w jednej pozycji, w szczególny sposób obciąża swój kręgosłup. Narażone na uszkodzenia są również mięśnie karku. Obciążenie mięśni tułowia i kręgosłupa w dłuższej perspektywie może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa lub do pogłębienia istniejących już krzywizn.

Aktywność fizyczna działa również pozytywnie na naszą sprawność intelektualną. Badania przeprowadzone przez Dział Badań Geriatrycznych Uniwersytetu Laval w Kanadzie wykazały, że osoby po 65. roku życia aktywne fizycznie (wysiłek większy niż chodzenie, minimum trzy razy w tygodniu) obniżają ryzyko wystąpienia niekorzystnych zmian związanych z procesem starzenia się. Ryzyko wystąpienia demencji spada o 37%, obniżenia umiejętności poznawczych o 42%, a zachorowania na chorobę Alzheimera aż o 50%.

- Wakacje i lato sprzyjają dbaniu o wagę i kondycję fizyczną. Mamy więcej czasu i odczuwamy mniejsze zmęczenie. Mamy również łatwiejszy dostęp do świeżych owoców i warzyw. W upalne dni zmniejsza się nasz apetyt, dni są dłuższe, więc czasu na ruch mamy więcej. Zwiększa się za to pragnienie, a odpowiednie nawadnianie jest niezwykle ważne w przypadku zdrowego żywienia – podkreśla Andrzejewski.

Sponsor strategiczny

Kapsh Telematic Systems - sponsor strategiczny PGZ

Sponsor główny

Sponsor główny: PKO Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Partner

Partner PGZ: Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci sklepów Biedronka.

Partnerzy debaty

partnerzy debaty PGZ

Partnerzy medialni

logotypy partnerow medialnych Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę
Polityka Prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.


Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Impresja Studio Promocji z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Drewnianej 5 lok. 3,. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Tomasz Brzozowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Impresja Studio PR Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.

10. Ta strona zbiera w sposób automatyczny informacje zawarte w plikach cookies i wykorzystuje je w celach statystycznych oraz do usprawnienia funkcjonowania serwisu. Pliki Cookiem są też zbierane przez Google Analytics. Pliki cookies są plikami tekstowymi, które przechowywane są w komputerze użytkownika serwisu.

Wykorzystujemy dwa rodzaje plików cookies – tymczasowe i stałe. Pliki tymczasowe przechowywane są do momentu opuszczenia przez Ciebie naszej strony (poprzez wejście na inną stronę, wylogowanie lub wyłączenie przeglądarki). Pliki stałe przechowywane są w Twoim komputerze do czasu ich usunięcia lub przez czas wynikający z ich ustawień.

W każdej chwili możesz dokonać zmiany ustawień swojej przeglądarki, aby zablokować obsługę plików cookies lub każdorazowo uzyskiwać informacje o ich umieszczeniu w swoim urządzeniu. Inne dostępne opcje możesz sprawdzić w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Większość przeglądarek domyślnie jest ustawione na akceptację zapisu plików cookies w komputerze. Informacje dotyczące ustawień przeglądarek internetowych dostępne są w jej menu (pomoc) lub na stronie jej producenta.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.