sobota, 20 październik 2018 12:27

Exit tax – między unijnymi wymogami a szkodliwą nadregulacją

Napisał
Exit tax – między unijnymi wymogami a szkodliwą nadregulacją fot. freeimages.com

W Centrum Prasowym Foksal odbyła się debata poświęcona kwestii wprowadzania podatku od niezrealizowanych jeszcze zysków kapitałowych, czyli tzw. exit tax.

Podczas wydarzenia zaprezentowana została Analiza Instytutu Staszica dotycząca planowanych zmian.

Instytut Staszica przeanalizował projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 24.08.2018 r. W założeniu nowelizacja ma m.in. służyć implementacji Dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. (tzw. Dyrektywy ATAD) mającej na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowaniu, szczególnie pod kątem wprowadzania exit tax.

W ocenie Instytutu istnieją 3 elementy projektu nie wynikające z  dyrektywy a dodatkowo potencjalnie szkodliwe dla gospodarki, podatników i niosące istotne ryzyka prawne i międzynarodowe.

  • rozszerzenie exit tax na osoby fizyczne
  • konieczność zapłaty podatku od hipotetycznych, niezrealizowanych jeszcze zysków
  • wprowadzania regulacji do polskiego prawa wcześniej niż wymaga tego Dyrektywa (od 2019 zamiast 2020), co powoduje pospieszny tryb działań ustawodawczych, a w efekcie brak należytych konsultacji eksperckich czy społecznych.

Z tezami zawartymi w analizie IS zgodzili się paneliści, biorący udział w debacie:  Agnieszka Durlik-Khouri, dyr. generalny Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Dyskusję prowadził dr Dawid Piekarz, ekspert Instytutu Staszica, autor analizy.

– Wprowadzenie tych zmian przyśpieszy u wielu przedsiębiorców decyzję o przeniesieniu swojej aktywności gospodarczej za granicę. Jeśli rząd poważnie traktuje takie dokumenty jak Konstytucja Biznesu, to nie może jednocześnie wprowadzać w życie takich zapisów, które są z nią sprzeczne – zaznaczył Andrzej Sadowski.

Z kolei Agnieszka Durlik-Khouri zwróciła uwagę na fakt, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie, to start-upy będą miały ograniczoną możliwość rozwoju za granicą. – Te przepisy mają bardzo dużo luk, więc albo nie wprowadzajmy ich w życie albo dajmy sobie rok na ich poprawienie – zaapelowała.

Dawid Piekarz podkreślił, iż proponowane w polskim prawie rozwiązania podatku exit tax wydają się być wyjątkowo – na tle innych krajów Unii –  restrykcyjne i nie pozwalają na takie pobieranie podatku (odroczenie czy rozłożenie na raty) który byłby nie tylko możliwie mało dolegliwy dla podatnika, ale przynajmniej nie miałby charakteru konfiskacyjnego.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę