poniedziałek, 22 październik 2018 15:04

Maciej Kaliński: Jest też uczciwa reprywatyzacja

Napisał
Maciej Kaliński: Jest też uczciwa reprywatyzacja fot. morguefiles.com

Z prawnikiem prof. Maciejem Kalińskim, zajmującym się odzyskiwaniem nieruchomości dla potomków ich dawnych właścicieli na portalu Polskatimes.pl przeprowadził rozmowę Bogusław Mazur.

Oto jej fragment:.

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zarzuciło komisji weryfikacyjnej kierowanej przez wiceministra Patryka Jakiego, że w swym raporcie wymieniała osoby znane z dzikiej reprywatyzacji, ale pominęła pana osobę, choć to pan był najskuteczniejszy w uzyskiwaniu odszkodowań reprywatyzacyjnych. Domyślnym powodem przemilczenia miał być fakt, że zasiadał pan w Radzie Legislacyjnej służąc wiedzą czterem premierom, w tym Mateuszowi Morawieckiemu.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że moje nazwisko już się pojawiało w trakcie posiedzeń komisji, więc nie jest tak, że jestem osobą ukrywaną pod parasolem. Wręcz przeciwnie – i to zostało ujawnione przez pana wiceministra Sebastiana Kaletę – komisja prowadzi ponad 20 postępowań w sprawach którymi się zajmowałem.
I nie wiązałbym mojej dwudziestoletniej działalności w zakresie reprywatyzacji z działalnością w Radzie. Kiedy mógł zachodzić konflikt interesów, to się wyłączałem z dyskusji i głosowania. Tak było przy projekcie ustawy reprywatyzacyjnej. A stawianie mnie w jednym szeregu z osobami, którym postawiono zarzuty, jest bardzo krzywdzące.

W 2011 r. sporządził pan opinię prawną, która miała stanowić jedną z podstaw decyzji o zwrocie działki przy Chmielnej 70. Nie wystąpił tu konflikt interesów?

Poza uzyskiwaniem odszkodowań prowadziłem również sprawy o zwrot nieruchomości. Jednakże nigdy nie prowadziłem sprawy, w której klient podlegałby układom indemnizacyjnym, czyli takim, których dotyczyła opinia. Powstała na zlecenie ratusza, ale nie była konsultowana ze stołecznym Biurem Gospodarki Nieruchomościami. Oprócz tego miasto dysponowało drugą opinią, autorstwa pana prof. Jana Barcza. Problematyka indemnizacyjna jest bardzo skomplikowana i starałem się przedstawić jak to wygląda w orzecznictwie, dodając osobisty komentarz. Ale nie był to komentarz ukierunkowany na pomoc w uzyskiwaniu zwrotów. Zresztą jedną z kwestii które podniosłem w opinii, był problem ustalenia, czy dana osoba w ogóle podlega układowi indemnizacyjnemu ze względu na to, że np. nie mogła nabyć skutecznie własności. Aby stwierdzić, że można ją objąć układem indemnizacyjnym, trzeba najpierw ustalić, czy rzeczywiście była właścicielem, a sam wpis w księdze wieczystej tego nie przesądzał.(...)

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę