sobota, 03 listopad 2018 12:29

Małych firm nie stać na zatrudnienie programistów, stawiają na outsourcing

Napisał
Małych firm nie stać na zatrudnienie programistów, stawiają na outsourcing fot. Oferteo.pl

Według analityków rynku pracy, w Polsce brakuje obecnie około 50 tysięcy specjalistów IT. W dodatku wielu mniejszych firm nie stać na zatrudnienie programisty, stąd też zlecają realizację różnego rodzaju zadań podmiotom zewnętrznym.

Serwis Oferteo.pl sprawdził, jakich usług dotyczy to najczęściej. Według danych GUS spada liczba studentów, którzy rozpoczynają naukę na kierunkach informatycznych. Jeszcze w 2006 r. było ich nieco ponad 100 tys. W 2017 r. już o 25 tys. mniej. Tymczasem zapotrzebowanie na programistów będzie stale rosło. Według opracowania Burning Glass umiejętność kodowania będzie kluczowa nie tylko w branży IT, ale również w analityce i pracy na bazach danych, w działalności naukowej, zawodach technicznych, a nawet w sztuce. Liczba zawodów, w których konieczna jest znajomość programowania, rośnie o 12% szybciej niż średnia rynkowa.

Według danych portalu wynagrodzenia.pl, pochodzących z narzędzia Moja Płaca, mediana całkowitych wynagrodzeń brutto programistów specjalizujących się w konkretnych obszarach wygląda następująco:

- Programista .NET – 6800 zł

- Programista aplikacji mobilnych – 6266 zł

- Programista baz danych – 7200 zł

- Programista C/C++ – 7169 zł

- Programista Perl – 7363 zł

- Programista PHP – 5495 zł

- Programista Ruby – 6828 zł

Małe firmy często zamiast zatrudniać etatowego programistę wolą w razie potrzeby zlecać do wykonania konkretne prace zewnętrznym specjalistom. Według analizy serwisu Oferteo.pl, łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, zlecenia tego typu najczęściej dotyczą stworzenia dedykowanego oprogramowania (46%) odpowiadającego biznesowym potrzebom. Przedsiębiorstwa znacznie rzadziej pytają o stworzenie aplikacji mobilnych (12%), strony www (9%), baz danych (3%) czy dedykowanej gry (3%).

W przypadku prac nad dedykowanym oprogramowaniem najczęściej zlecane jest stworzenie odpowiedniego produktu od podstaw, czego oczekiwało 60% firm korzystających z Oferteo.pl. W przypadku zleceń na aplikacje mobilne firmy częściej potrzebowały produktu dostosowanego do systemu Android (61%) niż do iOS (39%). Firmom poszukującym usług programistów zazwyczaj bardzo zależy na czasie. Aż 57% z nich zadeklarowało, że oczekuje realizacji zlecenia jak najszybciej, a 16% wskazywało, że może zaczekać na nią nie dłużej niż miesiąc.

– Firmy powinny planować z odpowiednim wyprzedzeniem wszelkie prace związane z obszarem IT – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Programiści często świadczą usługi na rzecz wielu podmiotów i nie zawsze są dostępni w oczekiwanym przez firmę terminie. 15% badanych wzięło to pod uwagę i zadeklarowało, że dostosuje się do wolnych terminów wykonawców. Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 300 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez podmioty poszukujące usług programistycznych.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę