czwartek, 08 listopad 2018 12:37

Port Gdańsk wzmacnia relacje z Azją

Napisał
Port Gdańsk wzmacnia relacje z Azją fot. Port Gdańsk

Pierwszy polski port uruchomił biuro zagraniczne w Szanghaju i zarazem na pozaeuropejskim kontynencie. Biuro Portu wzmocni relacje z Azją.

Budowanie silnych relacji z Chinami – największym światowym rynkiem - to jeden z najważniejszych celów Portu Gdańsk. - Port Gdańsk jest obecnie najszybciej rozwijającym się portem Europy. Zarząd Portu kładzie silny nacisk na ekspansję na rynki azjatyckie, ponieważ to właśnie tam – także z punktu widzenia Ministerstwa - widzimy ogromny potencjał. Otwarcie biura jest kolejnym krokiem w konsekwentnie realizowanej strategii marketingowo-handlowej. Efektów tego działania nie da się nie zauważyć. Polska gospodarka morska rośnie w siłę i coraz wyraźniej zaznacza swoje miejsce na zagranicznych rynkach – mówi Grzegorz Witkowski, Wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zarząd Portu jest w trakcie realizacji największych inwestycji w swojej historii. Już dziś Port Gdańsk jako jedyny na Bałtyku obsługuje największe transoceaniczne kontenerowce, dzięki którym Polska posiada bezpośrednie połączenie z azjatyckimi portami. Inwestycje mają ten potencjał zwiększyć.

- Program inwestycyjny, który realizujemy, wykracza daleko poza granice Polski i Europy. Budową Portu Centralnego zainteresowani są przedsiębiorcy m.in. z Chin. Pamiętajmy, że to największy market świata. Chcemy być w stałym kontakcie z przedstawicielami rynków azjatyckich, by jak najszybciej i w pełni odpowiadać na ich potrzeby - mówi Wiceprezes ZMPG ds. Infrastruktury, Marcin Osowski.

W Szanghaju na stałe pracuje przedstawiciel Portu Gdańsk, który odpowiada za wzmacnianie już istniejącego partnerstwa z chińskimi firmami, pozyskiwanie nowych klientów oraz koordynację współpracy, także w sferze inwestycji. Przedstawicielstwo powstało przy współpracy z PAIH (Polską Agencją Inwestycji i Handlu).

- Przed nami dużo pracy i wyzwań. Port Gdańsk od miesięcy intensywnie działał, by przygotować grunt do otwarcia biura. Nie powstałoby, gdybyśmy nie mieli pewności, że Chińczycy widzą ogromny potencjał w kooperacji z gdańskim portem. Przedstawicielstwo jest dowodem na to, że Polska traktuje Azję jako ważnego partnera i robi wszystko, by ułatwiać kontakty biznesowe. A to dla azjatyckich przedsiębiorców bardzo mocny, pozytywny sygnał – tłumaczy Mateusz Dawidowski, główny przedstawiciel Portu Gdańsk w Szanghaju.

- To milowy krok w budowie mocnej pozycji Portu Gdańsk na mapie światowej. Nasza stała obecność w samym centrum chińskiej gospodarki morskiej jest sukcesem zarówno biznesowym, jak i wizerunkowym. Żaden z bałtyckich portów nie działa na rynku azjatyckim tak prężnie, jak Port Gdańsk. Jako pierwsi otworzyliśmy nasze biuro handlowe w Chinach. Jest to następstwo konsekwentnego tworzenia marki w świadomości chińskich partnerów, a zarazem podłoże dla przyszłych działań – mówi Patryk Felmet, dyrektor działu marketingu w zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Zadaniem biura jest wzmacnianie już istniejącego partnerstwa z chińskimi firmami, pozyskiwanie nowych klientów oraz koordynacja wzajemnej współpracy, także w sferze inwestycji. Tych w Porcie Gdańsk nie brakuje: największą z nich jest Port Centralny, którego projekt już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie m.in. ze strony chińskiej.

- Port Gdańsk to dla Azji morska brama do rynków Europy, zwłaszcza Centralnej i Wschodniej. Bezpośrednie, stałe połączenia oceaniczne połączone są z konkurencyjnością. Port w Gdańsku to jeden z najtańszych korytarzy transportowych z Azji do Europy w skali globu – mówi Łukasz Greinke, prezes ZMPG SA.

- Współpraca między Chinami a Portem Gdańsk to już tradycja. Trwa nieprzerwanie od ponad 15 lat. Stałość relacji, także handlowych, to istotny czynnik w kulturze chińskiej. Nasze nowe biuro przypieczętowuje wzajemne zaufanie, a to z pewnością ułatwi nam pierwszy kontakt z nowymi kontrahentami – dodaje Łukasz Greinke.

Port Gdańsk jest obecnie najszybciej rozwijającym się hubem transportowym w rejonie Morza Bałtyckiego. Korzystne położenie geograficzne oraz nowoczesna infrastruktura to powody, dla których jest on wybierany jest przez chińskich armatorów. Jako jedyny port bałtycki Gdańsk posiada stałe połączenia żeglugowe z portami w Chinach (Szanghaj, Ningbo, Yantian, Xiamen). Port Gdańsk również jako jedyny na Bałtyku jest w stanie przyjmować największe na świecie transoceaniczne kontenerowce OOCL. Z tych możliwości już teraz korzystają chińscy giganci rynku, m.in. China Merchants, Cosco, China Communications Construction Company, ZMPC czy Steel Searcher.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę