piątek, 16 listopad 2018 12:29

Pilotażowy klaster energii doceniony przez ministerstwo

Napisał
Elektrownia wodna Bobrowice1 Elektrownia wodna Bobrowice1 fot. Tauron

- Klastry energetyczne to pomysł pionierski. Tego typu przedsięwzięcie nie ma swojego odpowiednika w Europie, dlatego kluczowym wyzwaniem jest opracowanie modelu współpracy między wszystkimi podmiotami chcącymi go tworzyć.

Obecnie Tauron buduje kompetencje koordynatora w ramach trzech struktur klastrowych, to jest karkonoskiego, oławskiego i dzierżoniowskiego klastra energii  - mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia. Dzierżoniowski Klaster Energii, koordynowany przez tę spółkę, otrzymał certyfikat z wyróżnieniem w II Konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Energii. 

Dzierżoniowski Klaster Energii, koordynowany przez spółkę Tauron Ekoenergia, otrzymał certyfikat z wyróżnieniem w II Konkursie na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Energii. Uroczyste wręczenie certyfikatów odbyło się w Warszawie. W konkursie wzięło udział  68 klastrów, certyfikaty otrzymały 33 a wyróżnienia – jedynie 6 podmiotów.  W klastrze dzierżoniowskim – podobnie, jak w karkonoskim i oławskim - Tauron Ekoenergia pełni rolę Koordynatora Klastra.

Zakończenie projektu badawczo-rozwojowego „Klastry Energii – pilotaż roli koordynatora” przewidziane jest na grudzień 2019 r. Efektem prac i zebranych doświadczeń będzie kompleksowa usługa koordynatora klastrów (oferta handlowa dla inicjatyw klastrowych – z opcją skalowania i komercjalizacji).  Komercjalizacja, czyli wprowadzenie nowej usługi do ofert Tauron Ekoenergia usługi koordynatora jest planowana na IV kwartał 2020 r. (wprowadzenie nowego produktu/usługi do oferty TEE).

- Prowadzone prace koncentrują się na przygotowaniu narzędzi umożliwiających wypełnienie głównego założenia usługi koordynatora klastra energii, jakim jest pełnienie funkcji operatora techniczno-handlowego -– podkreśla Roman Gabrowski, prezes Tauron Ekoenergia. Zadaniem klastrów energii jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, poprawa lokalnego środowiska naturalnego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki.

Dzierżoniowski Klaster Energii został powołany w połowie 2017 r. porozumieniem sygnowanym przez Tauron Ekoenergia, przedstawicieli powiatu dzierżoniowskiego oraz instytucji i firm, które zadeklarowały chęć współpracy (tj.  Wodociągi  i Kanalizacja spółka z o.o. w Dzierżoniowie, Stowarzyszenie Ziemi Dzierżoniowskiej, Gmina Miejska Dzierżoniów, Gmina Bielawa, Starostwo Powiatu Dzierżoniowskiego, Gmina Dzierżoniów, Gmina Pieszyce, Gmina Piława Górna, Gmina Niemcza, Gmina Łagiewniki, ECO Ekologiczne Centrum Odzysku spółka z o.o. w Pieszycach, ZEC Zakład Energetyki Cieplnej spółka z o.o. w Pieszycach Oddział Terenowy Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” w Świdnicy).v

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę