niedziela, 30 grudzień 2018 12:36

Bezrobocie w listopadzie na poziomie 5,8%

Napisał
Bezrobocie w listopadzie na poziomie 5,8% fot. freeimages.com

Stopa bezrobocia pozostawała w listopadzie wciąż na niskim poziomie. Liczba bezrobotnych wyniosła niewiele ponad 950 tys. osób - poinformowało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

W listopadzie br. stopa bezrobocia wyniosła 5,8% i była o 0,1 pkt. proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, a o 0,7 punktu procentowego niższa niż rok temu. Wzrost bezrobocia w tym okresie nie jest niczym nadzwyczajnym. W ciągu ostatnich 28 lat spadek bezrobocia w tym miesiącu odnotowano tylko 4 razy, w 1994 r. 2006 r., 2007 r. i 2017 r., ale wówczas liczba bezrobotnych była znacznie wyższa niż obecnie.

Od 1990 r. wskaźnik bezrobocia w listopadzie nigdy nie był tak niski, a najbardziej zbliżony odnotowano w listopadzie 1990 r. (5,9%).

Wzrost stopy bezrobocia (w granicach od 0,1  do 0,2 pkt. proc.) odnotowano w  12 województwach. W 4 województwach: łódzkim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim natężenie bezrobocia w stosunku do października nie uległo zmianie. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,1%) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim ( 10,1%).   

W urzędach pracy zarejestrowanych jest 951,6 tys. osób. To o 116,1 tys. osób mniej niż przed rokiem (spadek o 10,9%).  W listopadzie br. do urzędów pracy zgłoszono 107,6 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę