środa, 26 grudzień 2018 20:50

Warto brać przykład z Węgrów

Napisał
Warto brać przykład z Węgrów fot. freeimages.com

Węgry i ich polityka są nam ostatnio bardzo bliskie, przynajmniej tak się wydaje. Różnice widać jednak przy spojrzeniu na korzyści gospodarcze, napisał w Rzeczpospolitej - Opinie Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Jako przykład z ostatniej chwili Arendarski przytacza: „Węgry i Francja zawarły porozumienia nuklearne i zbrojeniowe”. (...)Pierwsze zamówienie jest związane z rozbudową węgierskiej elektrowni atomowej w Paks, w tym z instalacją nowych turbin. Drugi kontrakt obejmuje dostawę 20 śmigłowców Airbus dla węgierskiej armii”. Co więcej, jak podkreśla Arendarski, "mimo różnic, oba kraje stawiają na współpracę. Są kwestie polityczne, które je różnią, ale są realne sprawy gospodarcze, przy których sprawy ideologiczne odchodzą na dalszy plan. Oba kraje są zgodne, że w kwestiach strategicznych trzeba szukać porozumienia a nie podkreślać podziały".

Według prezesa KIG choć „Węgrzy w zasadzie zaczynają” bliższe relacje z Francją, można się tu doszukać analogii do relacji polsko-francuskich, które „są prastare i bogate”. Tym bardziej, że „najnowszy sojusz węgiersko-francuski od razu zarysował się bardzo wyraźnie”. A w dodatku „dotyczy on konkretnych umów w dwóch kluczowych obszarach: energetyce i obronności”.

„Jeśli Węgrzy potrafią, na pewno możemy także my” - uważa Arendarski, podając przykłady francuskiej oferty na dostawę okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej oraz dostawy śmigłowców od koncernu włoskiego, mającego w Polsce zakłady PZL-Świdnik. Niestety obie oferty wciąż, od lat czekają na rozpatrzenie przez polskie MON, bowiem przetargi na dostawy tego sprzętu, ważnego dla polskiej armii, nie zostały rozstrzygniuęte i nie wiadomo kiedy to nastapi. "To tylko wybrane przykłady, możliwości jest znacznie więcej" - uważa prezes KIG.

Na zakończenie Arendarski podkreśla: "pozazdrościć można Węgrom zdolności do budowana porozumień ponad podziałami. Warto wziąć z nich przykład i zacząć budować sojusze z silnymi partnerami także na naszym kontynencie, zamiast podkreślać rozbieżności. Może czas, byśmy razem z węgierskimi bratankami dzielili nie tylko szablę i szklankę, ale także zmysł dyplomatyczny?”

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę